Hazır Giyim İhracatında Avrupa Pazarı Analizi


 

Bu makale ile, hazır giyim ihracatında Avrupa pazarına girmek isteyen ihracatçılarımıza CBI’nın hazırladığı kapsamlı pazar raporlarından hazır giyim pazarı üzerine faydalı bir özet oluşturmak istedim. Bundan önceki özetlerim; Tahıl, bakliyat, yağlı tohumlar ihracatında Avrupa pazarına girmek ve işlenmiş meyveler, sebzeler, kuru yemişlerin ihracatında Avrupa pazarına girmek üzerineydi. Bu çalışmadaki değerlendirmeler, HS kodları 61 ve 62 ile başlayan ürünleri kapsamaktadır.

CBI kendi hakkında;  kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomilere geçişi desteklemeyi, kadınlara ve gençlere özel bir önem vermeyi kendilerine misyon edindiklerini belirtmiştir. Bunu, gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ’lerin sürdürülebilirliğini güçlendirerek yapmaktadırlar. Avrupa’ya ve KOBİ’lerin yerel bölgelerine katma değerli ürün ihracatını teşvik etmektedirler.

Avrupa, hazır giyim ihracatı konusunda güçlü ve gelişen bir pazardır. Avrupalı firmalar hazır giyim ithalatının çoğunluğunu gelişmekte olan ülkelerden yaparlar. Bu sektördeki eğilimler arasında sürdürülebilirlik, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve şeffaflık yer almaktadır. Diğer belli başlı eğilimler ise üretim süreci ve satış teknolojileridir.

Dünyanın en büyük ve en ünlü hazır giyim firmalarının bir kısmı  Avrupa’dadır. Avrupa, hazır giyimde ve tekstilde dünyanın en büyük ithalatçısı ve aynı zamanda da büyük bir yeniden ihracatçısıdır (re-export). İthalatının büyük bir kısmını Çin, Bangladeş ve Türkiye’den yapar ki bu da ithalatının %27,3’ünü oluşturur.

Çin’den yapılan ithalat giderek düşerken, Vietnam, Kamboçya ve Pakistan gibi ülkelerden yapılan ithalat artmaktadır.  Çin’den yapılacak ithalatların daha da azalacağı düşünülmektedir ve bu durum gelişmekte olan ülkeler için bir fırsattır. Çin’deki üretim, işgücü kıtlığı, ABD ile olan ticaret savaşı, iklim değişikliğine dair imzalanan 2020 Paris anlaşması sonrası bildirilen yüksek çevreci standartlar nedeniyle,  giderek daha pahalı hale gelmektedir. Çin’deki yüksek çevresel standartların 80.000’den fazla firmayı kapanmaya zorlayacağı öngörülmektedir.

Avrupa’nın hazır giyim ithalatında talebi nedir?

Sürdürülebilir hazır giyim

Avrupa’da istikrarlı büyüme gösteren ürün kategorisi, organik giyim veya eko giyim olarak da bilinen sürdürülebilir hazır giyim kategorisidir. Bu kategori, yaşamları boyunca sahip oldukları çevresel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurarak, etik ve sorumlu bir şekilde tasarlanan, oluşturulan ve üretilen giyim ürünlerini içerir. Büyük moda perakendecilerinin (H&M, Zara, Mango) ve markalarının sürdürülebilir hazır giyimi benimsemesi pazarın gelecekte daha da büyüyeceğini göstermektedir.

Yüksek teknolojili hazır giyim

Diğer kategori, giyilebilir teknolojiler ve akıllı kıyafetlerdir. Giyilebilir teknoloji örnekleri arasında fitness izleme bantları (örneğin Fitbit, Runtastic, Mio, Misfit), akıllı spor sutyenleri, akıllı saatler (örneğin Apple Watch), akıllı gözlükler (örneğin Google Glass ve Sony’nin SmartEyeGlass), evcil hayvanlar için giysiler ve  dış giyim için LED’li ceketler sayılabilir. Giyilebilir teknolojiler ve akıllı giysiler pazarının 2026’ya  kadar 366 milyar Euro değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Brexit büyük bir belirsizlik yarattı

İngiltere’nin ithalatı, Brexit ve Covid-19’un olumsuz etkileriyle birlikte hazır giyim kategorisinde  2019’dan 2020’ye %10,4’lük bir düşüş göstermiştir. İngiltere AB ülkeleri ve AB dışı ülkelerle yeniden anlaşmalar yapmaktadır. Brexit sonrası koşulların uzun vadede neler getireceği öngörülememektedir.

Online moda perakendecileri endüstri lideri olacak

Pandeminin başlaması ile birlikte online moda pazaryerleri pazarda önemli bir paya ulaştı. İstatistiklere göre,  AB ülkelerinde, giysi, ayakkabı ve aksesuarlar en çok satılan ürünler oldu. Amazon, pandemi ile birlikte önde gelen online perakendecilerden biri oldu.

İpuçları

Hangi Avrupa pazarlarında fırsatlar var?

Batı Avrupa, Orta ve Doğu Avrupa’ya göre daha çok umut vaat ediyor. AB’de en büyük 6 ithalatçı ülke; Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda ve Polonya olmuştur.

Almanya, AB’nin en büyük hazır giyim ithalatçısı;

Table 3: Germany apparel import details 2020: Import value, volume, and growth (Source: Eurostat)

GERMANY 2020 Import value (euro) 5-yr average annual  growth rate (%) 2020 Volume (units) 5-yr average annual  growth rate (%)
€30.2 billion +0.9%   4 billion -0.01%
Major Exporters % share of exports
Poland (14.6%), Bangladesh (12.3%), China (11.5%),

The Netherlands (8.1%), Turkey (7.4%)

Almanya’daki önde gelen hazır giyim markaları;  Hugo BossAdidasEscadaTom TailorJil SanderJoop!, ve PUMA.

Almanya’daki önde gelen hazır giyim perakendecileri; ZalandoC&AH&MPeek & CloppenburgKiKNew YorkerTakkoS.Oliver and many others.

Fransa, AB’de ikinci büyük hazır giyim ithalatçısı;

Table 4: France apparel import details 2020: Import value, volume, and growth (Source: Eurostat)

FRANCE 2020 Import value (euro) 5-yr average annual  growth rate (%) 2020 Volume (units) 5-yr average annual  growth rate (%)
€17.1 billion -1.7% 2.2 billion -3.2%
Major Exporters % share of exports
China (15.2%), Germany (11.5%), Spain (9.7%),

Italy (9.2%), Bangladesh (8.5%)

Fransa’da önde gelen hazır giyim markaları; Louis VuittonChanelDiorGivenchyYves Saint LaurentBalenciagaHermèsBalmain, and Lacoste.

Fransa’da önde gelen perakendeciler; AmazonDecathlonGaleries LafayetteKiabiLa HalleCamaieuC&AH&M and many more.

İspanya, AB’nin üçüncü büyük hazır giyim ithalatçısı;

Table 5: Spain apparel import details 2020: Import value, volume, and growth (Source: Eurostat)

SPAIN 2020 Import value (euro) 5-yr average annual  growth rate (%) 2020 Volume (units) 5-yr average annual  growth rate (%)
€14.0 billion -0.3%  2.1 billion -0.81%
Major Exporters % share of exports
Bangladesh (16.4%), Turkey (14.5%), China (13.0%),

Morocco (8.6%), Italy (6.3%)

İspanya’daki önde gelen hazır giyim markaları;  LOEWEDELPOZOAdolfo DominguezDesigualBimba y Lola, and Uterqüe.

İspanya’daki önde gelen hazır giyim perakendecileri; El Corte Ingles GroupMangoTendamStradivariusBershkaMassimo DuttiPull and BearOysho and many more.

İtalya, AB’nin dördüncü en büyük hazır giyim ithalatçısı;

Table 6: Italy apparel import details 2020: Import value, volume, and growth (Source: Eurostat)

ITALY 2020 Import value (euro) 5-yr average annual  growth rate (%) 2020 Volume (units) 5-yr average annual  growth rate (%)
€11.5 billion -1.7%  1.4 billion -2.4%
Major Exporters % share of exports
China (14.2%), Bangladesh (9.6%), Spain (8.8%),

France (8.0%), Germany (4.3%)

 

İtalya’da önde gelen hazır giyim markaları; PradaZegnaDolce & GabbanaValentinoSalvatore FerragamoVersace, and Gucci.

İtalya’da önde gelen hazır giyim perakendecileri;  YooxBenettonCalzedoniaH&MMax MaraTeddyRinascente, and many more.

Hollanda, AB’nin beşinci büyük hazır giyim ithalatçısı;

Table 7: The Netherlands apparel import details 2020: Import value, volume, and growth(Source: Eurostat)

NETHERLANDS 2020 Import value (euro) 5-yr average annual  growth rate (%) 2020 Volume (units) 5-yr average annual  growth rate (%)
€11.4 billion +0.05% 1.4 billion -7.0%
Major Exporters % share of exports
Germany (22.6%), China (16.9%), Bangladesh (10.1%),

Turkey (7.0%), Spain (4.3%)

Hollanda’daki önde gelen hazır giyim markaları;  Scotch & SodaLaundry IndustryMexx, and Viktor & Rolf.

Hollanda’daki önde gelen hazır giyim perakendecileri; G StarWEC&AH&MZalando, and many more.

Polonya, AB’nin altıncı en büyük hazır giyim ithalatçısı durumuna gelmiştir;

Table 8: Poland apparel import details 2020: Import value, volume, and growth (Source: Eurostat)

POLAND 2020 Import value (euro) 5-yr average annual  growth rate (%) 2020 Volume (units) 5-yr average annual  growth rate (%)
€8.7 billion +13.3% 1.3 billion +10.8%
Major Exporters % share of exports
Germany (42.8%), Bangladesh (10.7%), Spain (9.8%),

China (9.3%), The Netherlands (3.4%)

Polonya’da önde gelen hazır giyim markaları;  ReservedHouseCroppMohito, and Promostar.

Polonya’da önde gelen hazır giyim perakendecileri; H&MNextZaraNike, and many more.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.