Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

 • 42
  Shares

 

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?
Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat nasıl yapılır?  konusunda bir yazı hazırlamak istiyordum ve bir kaç hafta önce bir  kargo gönderimi için PTT’ye  uğradığımda fotoğrafta gördüğünüz broşürü buldum, hem şaşırdım hem de yazı için motivasyonum arttı. PTT’nin yeni bir şeymiş gibi duyurduğu mikro ihracat tebliği   20 Temmuz 2011’de yürürlüğe girdi.  Bu tebliğ dış ticaretçileri ve e-ticaret yoluyla yurt dışına satış yapanları özendirecek ve küçük girişimcileri de harekete geçirecek bir kolaylık sağlıyordu. E-ticaret ile yurt dışına maksimum -broşürde 30 kg yazıyor kişisel gönderiler 30kg brüt kapsamındadır –  tebliğde şirketler için 300kg ve 15000 Avro’ya kadar olan ticari gönderilerde ne gümrük işlemleriyle uğraşılacak, ne de ekstradan gümrük komisyoncusu masrafı yapılacak ve ürünler ivedilikle yola çıkıp müşteriye ulaştırılabilecekti. Tabii yetkilendirilmiş kargo firmalarıyla – mevzuatta operatörlerle – (PTT, DHL, TNT, UPS) çalışmak şartıyla.

Uygulamalarda yıllarca zorluklar yaşandı, özellikle bizim karşılaştığımız PTT elemanları ya bu tebliğden habersizdiler ya da nasıl uygulayacaklarını bilemez durumdaydılar. DHL ve UPS gibi özel kargo firmaları daha hazırlıklıydı ve müşterilerine yol gösterici oldular. DHL  Mikro ihracat evrak setinde hazırlanacak fatura ve gerekli evrakları örnekleriyle UPS de hızlı ihracat nedir? çok iyi açıklamış, mikro ihracat yapacak firmalar bu örnekler ve açıklamalardan yararlanabilir.

Yurt dışına ticari gönderim yapılırsa KDV’siz fatura kesilir ve daha sonra KDV iadesi talep edilir ancak KDV iadesi mevzuatı mikro ihracat mevzuatıyla uyum sağlamadığı için bir çok firma KDV iadelerini alamadı. Daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı e-girişimcileri aydınlatmak için kurduğu sitede (bu site artık iptal edilmiştir) “Yurt dışına ihracat mı yapıyorsunuz?” bölümünde mikro ihracatı, mikro ihracat yapanların KDV iadesi almak için hangi belgelerle nereye başvurması gerektiğini, hatta e-dış ticaret için alınabilecek devlet desteklerini ayrıntılarıyla anlattı. Mikro ihracatçılar ancak 2015 ortalarında KDV iadelerini alabilmeye başladılar. DHL Express Türkiye CEO’su Reckling 2016 başında yaptığı bir açıklamada günde 1000’in üzerinde mikro ihracat gönderisi taşıdıklarını ve e-ticarette %60 artış sağladıklarını belirtmiş.

Mikro İhracat İle Global Pazara Girmek

1.  Ebay, Amazon, Etsy gibi pazaryerlerinde satış yapmak: 

Ebay ve Amazon gibi aracı pazaryerleri çok iyi fırsatlar sunmaktadır ancak Türkiye’de yerleşik şirketlerin tahsilat alternatiflerinin -Paypal’ın da çekilmesiyle- olmaması şimdilik buralarda satış yapmayı zorlu hale getirmiştir. Etsy, tahsilat alternatifleri sunsa da bu kez de müşteriler Paypal dışındaki seçenekleri kullanmak konusunda çekimser kalmaktadırlar. Bu durumda firmalar yurt dışında kabul gören ülkelerde bir şirket kurup tahsilat seçeneği yaratmak durumundalar veya bu imkânı sunan firmalarla anlaşıp satış yapabilirler ki bu durumda ortalama %15-25 civarı listeleme ve satış komisyonuna yapılan anlaşmanın veya şirket kurmanın maliyetini de eklemek gerekir. Ebay, Amazon, Etsy benzeri başka global pazaryerleri de var.  Google’da arama yaparken; related:www.ebay.com gibi bir arama tekniği ile Ebay benzeri alternatiflere de ulaşmak mümkündür.

 

2. Alibaba ve Aliexpress’de satış yapmak:

Alibaba,  ihracatçıların devlet desteği alarak üye olabileceği, B2B satış yapılan bir sitedir o nedenle tahsilat yöntemine de alıcı ve satıcı birlikte karar verir. İhracat pazarı yaratmak için seçilmiş 32 global B2B siteye daha devlet desteği sağlanmaktadır.  Bunların içinde Alibaba kendi alanında  en çok erişim alan ve en fazla ihracatçı, ithalatçı, imalatçı firma verilerine sahip aracı e-ticaret sitesidir. Mikro ihracat için de çok uygundur dış pazara ulaşmada pek çok fırsat yakalanabilir.  Devlet destekli e-ticaret sitelerinin listesini açıklamalarıyla sürekli güncelleyerek yayınlıyorum, diğer 32 global aracı site buradan izlenebilir.

Aliexpress,  sadece Çin’li satıcıların perakende satış yapmaları için kurulmuş bir pazaryeridir.

 

3. Firmaların kendi global perakende satış sitelerini kurup satış yapmaları :

Bu seçeneği birinci sıraya yerleştirmem gerekirken üçüncü sıraya koymam bile bilinçaltımın emri gibi. Türkiye’deki yerli girişimciler bu seçeneği en son düşünüyorlar hayata geçirense pek fazla olmuyor. En son Paypal’ın çekilmesi bu kadar büyük ve güçlü bir ülke olmamıza rağmen bizi yıktı çaresiz kaldık.  Bedava kullanmıyoruz %5’lere varan komisyonlar ödüyoruz, bizim için tahsilat seçeneği üretmeyen o aracı satış sitelerine  %15-20 hizmet ve komisyon bedeli ödüyoruz. Bir çok satıcı büyük emeklerle yaptığı bu satışlarda aracı şirketlere ödediği komisyonlar oranında para kazanmıyor olabilir.

 

Firmalar e-ticaret sitelerini çoklu dillerde çalışacak şekilde kurmalı !

 

Size sadece  Türkiye’de de yakın zamana kadar satış yapan ve ben derslerde bahsettiğimde öğrencilerimizin daha ders bitmeden bir şeyler satın aldığı bir global e-ticaret sitesini örnek vereceğim.  Strawberrynet, 10 ayda 300 milyon dolarlık satışla Türkiye’deki bütün kozmetik firmalarının cirosunu tek başına yaptı (*). Türkiye kozmetik sektörü, haksız rekabete dayandırarak, kozmetik ürünlerinin yurt dışından posta yoluyla getirtilmesinin yasaklanmasını sağladı.  Bizim girişimcilerimizin çeşitli nedenlerle yapamadığı global satışları yine Çin, Hindistan, ABD, Hong kong, AB ülkeleri ve Rusya ‘daki şirketler yapıyor.

Hazır e-ticaret paketlerinin çoklu dil ve para birimi seçeneklerinin olmadığını görüyoruz.  Hazır yaptırmak veya ekstra yazılım ekletmek gerektiğinde de çok başarılı ve profesyonelce bir sonuç çıkmıyor karşımıza. Meraklı girişimcilerimiz,  Shopify , Magento, Oscommerce, Opencart ve benzeri gibi bulut tabanlı yabancı uygulamalar üzerinden şanslarını deniyorlar, bu uygulamalar da satış üzerinden komisyon ve aylık ücretler ile çalışıyorlar..

En büyük hayallerimizden biri de bulut teknolojileri üzerinden bu tür yazılımların Türkiye’de geliştirilmesi, global aracı şirketlerin B2B, B2C alanlarında parlamasıdır.

Mikro İhracatçılar, kendi global e-ticaret sitelerini şu adımlarla kurabilirler;

 • Strawberrynet global perakende e-ticaret sitelerine güzel örnek, aklınıza gelebilecek her para birimi var  Meksika pesosundan Lübnan pounduna kadar.  Her ülkeye kendi diliyle ve para birimiyle açılacak, sağlam bir SEO alt yapısına sahip bir e-ticaret sitesi hedeflenmeli.
 • Profesyonelce fotoğraflanmış, SEO tekniklerine göre etiketlenmiş ve anlatılmış ürünlerin sisteme aktarımı.
 • Google Adwords, Facebook, Twitter, Instagram ile hem sosyal medyada yer almalı, hem reklam bütçelerini hedef ülkelere dönük kampanyalarla doğru kullanmalı.
 • Dropship satış koşullarını oluşturup,  Ebay, Amazon, Etsy ve benzeri sitelerde satışlar yapan dünyanın her yerindeki güçlü satıcılara toptan fiyatına ürünler sağlamak da tercih edilebilir; (örnek: www.banggood.com).  Böylece Türkiye’deki olumsuz koşullar nedeniyle Ebay, Amazon, Etsy’de sizin satamadığınız ürünleri diğer ülkelerdeki satıcılar vasıtasıyla satabilirsiniz.
 • Strawberrynet gibi global sitelere girdiğinizde en alt bölümde genelde şu iki seçenek çıkar karşımıza 1.Partners, 2.Affiliates. Birincisi  dropship programı, ortaklığa davet, “benim ürünlerimi sen de sat sen de kazan”  bölümüdür.  İkincisi de “benim sitemi tanıt, ürün satmamı sağla, sayende gelen her müşteri için komisyonunu al”. Türkiye’den dünyaya açılacak pazar yerleri açısından da ilham verici olabilir.
 • İyi bir global e-ticaret siteniz ve güvendiğiniz ürünleriniz varsa korkmayın.  Alibaba ve benzeri sitelerden birine üyelik, bir kaç rehber (e-directory) site ve ürün grubunuza özel dikey sitelere (örnek; stonecontact.com, timberweb.com) üyelikler yapın. İyi bir sosyal medya yönetimi, aracı sitelere ürün eklemeler, CRM dediğimiz müşteri ilişkileri yönetimi sizi günden güne güçlendirecektir.

İhracatçılara sağlanan birçok devlet desteği var ancak bu konuda bir devlet desteği yok. Küçük ve orta büyüklükteki girişimciye bütün dünyaya ürünlerini açabilecekleri, satışa koyabilecekleri çoklu dilde ve para biriminde çalışan e-ticaret siteleri için ve bu sitelerin tanıtımında gerekli SEO, SEM faaliyetleri için  danışmanlık, hibe destekler ve ucuz krediler sağlanması çok gereklidir. Bu destek hem ihracatımızı arttıracak, hem de küçük girişimcilerin yolunu açacak, istihdam şansları yaratacaktır.

 

 

Kaynak. (*) http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2010/10/31/strawberry_kbusu


 • 42
  Shares

6 Comments

 1. Sevin Aydınoğlu

  Evet girer; her maksimum 150kg brüt 7500 Avro’ya kadar olan ticari gönderi (mikro ihracat prosedürünü uygulamaya yetkili kargo firmalarıyla gönderim yapmak koşuluyla) mikro ihracata girer, şirketler KDV iadesi alabilir, Ekonomi Bakanlığının ihracatçılara verdiği desteklerden yararlanabilirler.

 2. oğuz

  Öncelikle faydalı yazılarınız için teşekkür ederim.Benim sorum şirketlerin yurtdışına yaptığı perakende satışlar mikro ihracat kapsamına girer mi?Bunlar için kdv iadesi alabilirmiyiz?

 3. Sevin Aydınoğlu

  Mehmet bey geri bildiriminiz için ben de teşekkür ederim, mikro ihracat için hiç bir sınır olamaz çünkü ülkemizin ekonomisine katkıda bulunduğumuz dış ticaret açığımızı kapatmaya katkısı olacak bir ticarettir, dilediğiniz kadar ihracat yapabilirsiniz ve KDV iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bireysel olarak gönderemezsiniz bir şirketiniz olmalı eğer tüzel kişilik özelliği taşıyan bir şirketiniz olursa ihracatçı olarak ekonomi bakanlığının desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

 4. Mehmet Akı

  Sevin hanım verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Cevabını başka yerde bulamadığım iki sorum olacak. Birincisi, mikro ihraracat gönderi sıklığı için limit var mıdır? yani ayda istediğimiz kadar gönderebiliyor muyuz yoksa bir sınırlama var mı? ikinci sorun ise, bireysel olarak gönderim yapmak mümkün mü? yoksa bir şirket üzerinden ticari fatura kesmek zorunlu mu? şimdiden teşekkür ederim.

 5. Sevin Aydınoğlu

  Can bey ben de yorumunuz için teşekkür ederim. Propars konusundaki uyarınız da gerçekten çok iyi oldu ben de verdiğim linki kaldırdım. Propars aktif bir şirket, projelerinin bir kısmı henüz yeni hayata geçiyor, Web sitelerindeki sorunu da firmaya ilettim özellikle dijital alanda hizmet verecek bir şirketin müşteri güvenini sağlamak için bu tür bir soruna izin vermemesi yerinde olacaktır. Diğer sorunuza gelince; Mikro ihracat 150 kg 7500 Euro kapsamındadır ve ticari göderiidir, yazımda tebliğin linki var. Brüt 30kg; ticari olmayan ürünlerin posta yoluyla getirilme sınırıdır, bu konuyu da detaylı anlatmıştım. Yüzeysel bilgi paylaşımı ne yazık bilgi kirliliğine yol açıyor.

 6. Can

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Ben de 2011’den beri bu konunun takipçisiyim. Ancak şimdiye kadar hiç bir yerde sizinki gibi detaylı bir açıklamaya denk gelmedim. Propars sitesinde nereye tıklasanız 404 hatası alıyorsunuz, ayrıca hiçbir sosyal medya linkide aktif değil. Şirket hala aktif olarak faaliyet gösteriyor mu acaba? Diğer bir konu da mikro ihracat için kimi kargo şirketi 150 kg’ya kadar kimisi de 30 kg’ya kadar sınır koyuyor. Doğrusu hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.