Hakkımda


 

 

E.Ü. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü, öğretmenlik formasyonu da alarak bitirdim, 1983  yılında İzmir’in o dönemde bilinen kuru meyve ihracatçılarından biri olan Mustafa Haydar Nazlı’da ihracat elemanı olarak işe başladım. Türkiye’de KOBİ’ler okuldan iş hayatına geçenler için tam bir okul niteliği taşır, benim için de aynı görevi üstlenen ilk şirketimde ihracat/ithalat prosedürlerinin yanı sıra muhasebeden finansmana, finansmandan personel yönetimine  bir işletmenin yürütülmesi için gerekli olan her türlü bilgi ve pratiği edinerek çalışma hayatımı sürdürdüm. 1985’de E.Ü. BAUM’da verilen programlama kurslarına giderek, şirketin ihracat, personel, stok yönetim, finansman işlerini izleyebileceğimiz yazılımlar hazırlayarak hayata geçirdim.

1989’da bir arkadaşımla birlikte kendi gümrükleme şirketimizi kurduk (Doruk Gümrükleme Ltd.Şti.), bu şirkette de gümrüklemeye ilişkin önemli tecrübeler edinirken, İzmir’de gümrük beyannamelerini ve evraklarını bilgisayar ile düzenleyen ilk gümrükleme şirketi olduk.  

1993 yılında, tekstil ve konfeksiyon imalatçı/ihracatçılarının ilk 99 ortak olarak bir araya gelip kurdukları EGS A.Ş. ‘de bilgi işlem yöneticisi olarak işe başladım. EGS’nin kuruluş sürecinde yüzlerce bilgisayar alımı, şubelerin açılışı, dış ticaret yazılımlarının seçilip, hayata geçirilmesi ve elemanların yetiştirilmesi ve hızla büyüyen, holding olmaya giden şirketin tüm bilgi işlem projelerini takip edip hayata geçirilmesinde etkin bir rol oynadım.

2000 yılında, İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISP) ve Web tasarımı hizmetleri sunmaya ve (EGS ortakları ve tekstil/konfeksiyon imalatçı-ihracatçıları için) e-pazaryerleri oluşturmaya odaklı EGS grup şirketi  olarak kurulan E-park A.Ş. ‘nin  İzmir Şube yöneticisi oldum.

2003’de ilk kez İzmir’de (ve Türkiye’de) elektronik ticaret eğitimleri vermeye başlayan bir eğitim kurumunda ders programlarını hazırlayarak dış ticaret odaklı elektronik ticaret eğitimlerini başlattık. Bu eğitimler çok ilgi gördü ve binlerce katılımcımız oldu, e-ticaret konusunda başarılı pek çok katılımcımız oldu,  2012’ye kadar da bu kurum çatısı altında çalıştım. 2015 – 2017 yılları arası  Ekonomi Üniversitesi’nde elektronik ticaret dersleri verdim.

 

2012 itibariyle   İzmir Ticaret Odasında  ve Global Kariyer’de elektronik ticaret, dijital pazarlama eğitimleri vermekteyim. 

 

Sevin Aydınoğlu