E-İhracat Destekleri ve E-İhracat Konsorsiyumları


 

E-ihracat destekleri ve e-ihracat konsorsiyumları üzerine kararlar ve genelgeler 25 Ağustos 2022 ve 30 Aralık 2022 tarihleri arasında yayınlandı ve yürürlüğe girdi.  Bu kararların belli bir istikrar ve süreklilikte uygulanarak ihracatçılarımıza, genç girişimcilerimize ve KOBİ’lerimize uzun soluklu destekler sağlamasını diliyorum.

5986 sayılı “e-ihracat destekleri hakkında karar”  ‘ın içerdiği destekleri örneklerle  ve anlaşır bir şekilde açıklayacağım.

Öncelikle tanımları netleştirelim;

Yararlanıcılar: e-ihracata yönelik desteklerden faydalanabilen şirketlerdir.

Şirketler: 6102/124. maddede belirtilen şirketler (kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketler) ile 1163 ve 4572 sayılı kanunlar çerçevesinde ticari ve sınai faaiyette bulunan kooperatif ve birlikleri.

Pazaryerleri: Elektronik ortamda mal temini ve ticaretine imkân sağlayan, iş merkezi Türkiye’de bulunan elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı şirketleri ve bunların aracılık hizmetlerini sunduğu elektronik ticaret ortamını ifade eder.

Perakende e-ticaret siteleri: Kendi markasına ait e-ticaret sitesi üzerinden perakende mağazacılık satışları gerçekleştiren, toplam satış hasılatının en az üçte ikisi çevrimiçi olan ve iş merkezi Türkiye’de olan elektronik ticaret hizmet sağlayıcı şirketleri ifade eder.

B2B platformları: İşletmeden işletmeye elektronik ticaret kapsamında sipariş alma imkânı sunan aracı hizmet sağlayıcı şirketi.

E-ihracat konsorsiyumu: E-ihracatı uçtan uca yapabilen, doğrudan tüketiciye ulaşan satış modellerine, yeterli insan kaynağı ve bilgi birikimine sahip, yurt dışı depolama/dağıtım ve/veya iade yönetim imkânları ile yurt dışı pazaryerleri entegrasyonları olan ve imalatçı şirketlerin üretimlerini e-ihracata yönlendirmek üzere Bakanlıkça E-İhracat Konsorsiyumu statüsü verilen şirketleri ifade etmektedir.

Yararlanıcılara Yönelik Destekler

Pazara Giriş Rapor Desteği

Yararlanıcılar; e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri.

Yararlanıcıların yurt dışında pazara giriş stratejileri ve eylem planları oluşturabilmek amacıyla satın aldıkları sektör, ülke ve e-ihracat odaklı raporlara ilişkin giderleri %50 oranında ve yıllık 1.500.000 TL’ya kadar destekler.

Şirketler bu desteği işbirliği kuruluşları marifetiyle genel desteklerden alacaktır.

Hedef Ülkeler;  Tüm ülkeler.

 

Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği

Yararlanıcılar; şirketler, e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri. (Türk ürünlerinin satış oranı ile Marka ve Turquality destek programı kapsamındaki markalı ürünlerin satış oranı esas alınır)

Satış yapılmakta olan yurt dışı dijital pazaryerlerinden reklâmlar üzerinden dönen satışların %20’sini aşmayacak şekilde dijital pazaryeri tanıtım giderleri (Örn. alınan tıklama başına ödemeler, ürünlere ilişkin yorum hizmetleri) her pazaryeri için %50 oranında ve 3 (üç) yıl boyunca desteklenir.

Şirketler; Yıllık 7.500.000 TL’ya kadar.

Perakende e-ticaret Siteleri; Yıllık  15.000.000 TL’ya kadar.

E-ihracat konsorsiyumları; Yıllık 25.000.000 T’yı geçemez.

Komisyon, üyelik, vergi (dolaylı vergi hariç) ve diğer ücretler destek kapsamında değildir.

Hedef Ülkeler;  Tüm ülkeler.

E-İhracat Tanıtım Desteği

Yararlanıcılar; e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri, B2B platformları ve pazaryerleri.

Yurt dışında, yukarıda belirtilen Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği kapsamı dışındaki diğer pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderleri %50 oranında ve her ülke için 3(üç) yıl boyunca destekler.

Diğer pazarlama faaliyetlerini açarsak; bu faaliyetler, ürünlerin pazarlama ve reklâm süreçlerinin arama motorları, internet siteleri, sosyal medya, mobil uygulama gibi kanallar aracılığıyla gerçekleştirilen ve potansiyel müşterilere uzaktan ulaşılmasına ve fiziken ürünlerin satış ve pazarlamasına olanak sağlayan faaliyetlerdir.

B2B platformları için; yıllık 4.000.000 TL’yı,

E-ihracat konsorsiyumları için; yıllık  15.000.000 TL’yı,

Perakende e-ticaret siteleri için; yıllık 25.000.000 TL’yı,

Pazaryerleri için; yıllık 30.000.000 TL’yı geçemez.

Bu destekle şirketlerin  ve markalarının bilinirliğinin ve satışların artırılması hedeflenmektedir. Şirketler bu desteği genel destekler kapsamında alacaktır.

Hedef Ülkeler;  Tüm ülkeler.

Sipariş Karşılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği

Yararlanıcılar; şirketler, e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri. (Türk ürünlerinin satış oranı ile Marka ve Turquality destek programı kapsamındaki markalı ürünlerin satış oranı esas alınır).

Yararlanıcıların, ilgili ülkedeki toplam e-ticaret satışlarının %10’unu aşmayan sipariş karşılama hizmetlerine ilişkin giderleri %50 oranında ve her bir ülke için en fazla 3 (üç) yıl olmak üzere desteklenir.

E-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri ve  pazaryerlerinin ürünlerin hızlı teslimatını sağlamak ve iade süreçlerini yönetmek üzere kiraladıkları yurt dışındaki depolara ilişkin kira giderleri, her birim başına %50 oranında ve her ülke için en fazla 3 (üç) yıl boyunca yıllık 5.000.000 TL’ya kadar desteklenir. Kira desteğinden en fazla 25 (yirmi beş)  birim için yararlanılabilir.

Bu kapsamdaki destekler;

Şirketler; Yıllık 7.500.000 TL’yı,

Pazaryerleri için; yıllık 15.000.000 TL’yı,

Perakende e-ticaret siteleri için; yıllık 25.000.000 TL’yı,

E-ihracat konsorsiyumları için; yıllık  25.000.000 TL’yı geçemez.

Hedef Ülkeler;  Tüm ülkeler.

Yurt Dışı Pazaryeri Entegrasyon Desteği

Yararlanıcılar; e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri.

Yararlanıcıların,  yurt dışı pazaryerleri ve yurt dışı pazaryerlerine ilişkin yurt içinden alacakları entegrasyon hizmetleri giderlerini en fazla 6 (altı) pazaryeri entegrasyonu için %50 oranında ve her pazaryeri için 3 (üç) yıl süresince , her bir entegrasyon için en fazla 200.000 TL’ye kadar destekler.

Açıklama; şirketlerin yurt içinde çevrimiçi satmakta oldukları ürünlerinin tüm bilgilerinin yurt dışı platformlara ilgili ülkenin dil, para birimi, ölçü birimi, vb. entegrasyonunu ve uyumlu yönetimini sağlayan yazılımların, yurt içi pazaryerlerindeki yerel üreticilerin ürünleri ile tedarikçiler ve hızlı kargo firmaları arasında  kurulacak entegrasyon hizmetlerinin satın alınmasına imkân sağlamaktadır.

Hedef Ülkeler;  Tüm ülkeler.

Çevrimiçi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği

Yararlanıcılar; şirketler, e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri.

Yararlanıcıların, hedef ülkelerin yurt dışı pazaryerlerinde (bakanlıkça onaylanan pazaryerlerinde)  çevrimiçi mağaza açılmasına, bu mağazaların yıllık ödemelerine ve ülkelerin e-ticaret paydaşlarından alacakları hizmetlere ilişkin giderleri, her ülke için 3 (yıl) süresince %50 oranında olmak üzere,

E-ihracat konsorsiyumları için; yıllık 3.000.000 TL’yı,

Şirketler; Yıllık 1.500.000 TL’yı,

Perakende e-ticaret siteleri; yıllık 1.500.000 TL’yı geçemez.

Hedef Ülkeler;  Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Japonya

Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği

Yararlanıcılar; şirketler, e-ihracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri. (Türk ürünlerinin satış oranı ile Marka ve Turquality destek programı kapsamındaki markalı ürünlerin satış oranı esas alınır).

Yararlanıcıarın, hedef ülkelerdeki yurt dışı pazaryerleri üzerinden gerçekleştirdikleri satışların komisyon giderleri 3 (üç) yıl süresince ve %50 oranında desteklenir.

Bu destek;

Şirketler; Yıllık 750.000 TL’yı,

Perakende e-ticaret siteleri; yıllık 2.500.000 TL’yı

E-ihracat konsorsiyumları için; yıllık 3.000.000 TL’yı geçemez.

Hedef Ülkeler;  Arjantin, Brezilya, Endonezya, filipinler, Hindistan.

5986 sayılı karar kapsamında yukarıdaki desteklerin tamamından yararlanma üst limitleri 2023 güncellemesine göre;

Şirketler; yıllık en fazla 27.149.000 TL,

E-İhracat konsorsiyumları, perakende e-ticaret siteleri ve paaryerleri; yıllık en fazla 81.447.000 TL,

B2B platformları; yıllık en fazla 7.239.000 TL  desteklenir.

İşbirliği kuruluşlarına yönelik e-ihracat desteklerini bir sonraki yazımda anlattım. Umarım faydalı ve açıklayıcı olmuştur. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.