Amazon’da Satış Yapmak, Brand Registery ve FBA

Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

 

Amazon’da Satış Yapmak

UPC/EAN /SKU Kodları, Marka Sahiplerine Brand Registery ve FBA

Amazon kendine özgü ve farklı uygulamaları olan, en yüksek komisyon kazancı sağlayan, en başarılı global satış sitelerinden biridir. Ürün listelemeleri diğer aracı satış sitelerine benzemediği gibi,  tahsilat sistemi de benzememektedir. Amazon Türkiye’deki banka hesaplarını kabul etmez ve tahsilat için kendi belirlediği ülkelerden birinde hesabınız olmasını ister.  Dolayısıyla  Türkiye’de yaşayanlar için Amazon’da satış yapmak biraz dolambaçlı ve daha maliyetli bir sürece dönüşmektedir.

Amazon’un üyelik ve Türkiye’den tahsilat aşamasını, “Amazon’da satış yapmaya başlamak için üyelik”  bölümünde anlatmıştım. Şimdi önümüzde aşılması ve anlaşılması gereken diğer konulara değineceğim.

Amazon’da UPC/EAN ve SKU Kodları

Ürünlerinizi eklemeye başladığınızda diğer satış sitelerden farklı olarak UPC veya EAN kodu ile SKU kodunu girmeniz gereken zorunlu birer alan karşınıza çıkacaktır. UPC/EAN kodları ne anlama gelir, nereden alırım, SKU nedir ?   Ürünlerinizi listelerken bu bilgileri girmeye hazır olmanız gerekir.

UPC (Universal Product Code) ;  ABD ve Kanada firmaları tarafından kullanılmakta olan 12 veya 13 haneli barkod numarasıdır.

EAN (European Article Number) ; Avrupa ve Türkiye’nin de kullandığı barkod numaralandırma sistemidir, sekiz veya 13 hane olabilir. Kitaplar için olanı ISBN, periyodik yayınlar için olanı ISSN’dir.

Ürünlerinizin üzerinde imalatçı tarafından etiketlenmiş barkod numaraları olmalıdır. Bu durumda sorunsuz bir şekilde bu numaraları girebilirsiniz, hatta sizden önce aynı ürünü listeleyen varsa o listelemeden yararlanabilirsiniz.

Ancak örneğin dropship yöntemiyle  sağladığınız ürünlerinizin ya da kendi üretmeye başladığınız ya da el yapımı (handmade) ürünlerinizin barkodları olmayabilir.  Bu durumda Amazon’da çalışan barkodların satışını yapan aracı sitelerden UPC ve EAN barkodları satın almanız mümkündür. Amazon için UPC/EAN satışı yapanları Ebay’de ve İnternet aramalarınızda  bulabilirsiniz, fakat bu satın aldığımız UPC/EAN barkodlarının çalışacağına nasıl emin oluruz? Eğer riske atmak istemiyorsanız Amazon için kullanabileceğiniz güvenilir UPC/EAN barkod satıcılarının listesi UPC’nin kâşifi GEORGE J. LAURER (inventor of the U.P.C. — 1973) tarafından yayınlanmakta ve güncellenmektedir, aynı şekilde  kara listedeki UPC/EAN barkod satıcılarının listesini de bulacaksınız.

Barkodları  her renk, çeşit, ebat için ayrı ayrı almak gerekir. Aldığınız numaraları Amazon’daki ürün listelemesinde kullanıp, etiketi ürününüze yapıştırmayabilirsiniz, zorunlu değildir.

Kendi ürettiğiniz, el yapımı olsun olmasın, markalı ürünleriniz için Amazon’un Brand Registery programına başvurmanız halinde Amazon size özel ve her ürün çeşidiniz için birer kod numarası verecektir.

SKU (Stock Keeping Unit) ; Satıcının kendisinin ürününe verdiği benzersiz (unique) stok kodudur.  Örneğin 38 numara mavi kadın ayakkabısı için bir kod hazırlayalım; bl38wm. Bu da Amazon’un verdiği örnek; (Example: Your SKU for a XL blue shirt might be blshtxl.)

Brand Registery Programı

Amazon Brand Registery programına başvurmak için nelere dikkat etmeliyiz?

 1. Ürünlerinizin, Amazon’a eklendiğinde belirtilmesi gereken  anahtar özelliklerinin (key attributes) yani üretim (mfr-part number) , model numaraları, ambalajı veya katalog numaralarının hazır olması, bu özelliklerin bildirdiğiniz web sitenizde, kataloğunuzda görünüyor olması,
 2. Firmanıza ait alan adı ve e-mailinizin olması (hotmail, gmail, yahoo vb e-mailler kabul görmez),
 3. Markanızın, ürünün üzerinde veya ambalajında olması gerekir, gönderdiğiniz ürün fotoğraflarında marka görünmelidir.
 4. İmalatçı ve marka sahibi olduğunuzu belirten bir web sitesi ile başvurmalısınız, aksi takdirde başvurunuz onaylanmayacaktır. Gerçek ve geçerli şirket adı ve işinizle ilgili detaylı bilgi vermeniz onaylanmanızı sağlayacaktır.

FBA ( Fullfiment by Amazon ) Nedir ?

Amazon’un satıcılarına verdiği depo ve hızlı gönderim hizmetidir. Satmak istediğiniz ürünlerinizi Amazon’un vereceği depo adresine gönderiyorsunuz ve Amazon, ürünleriniz satıldıkça,  dünyanın her yerine , tabii sizin adınıza hızlı ve güvenli bir şekilde kargoluyor. Böylece paketleme, kargolama angaryasını Amazon sizin adınıza yaptığı için, ister tatilden, ister evinizden satışlarınızı yönetebiliyorsunuz. FBA’yi aynı zamanda toptan satışlar için de kullanabiliyorsunuz. FBA satıcıya müthiş bir esneklik ve zaman kazancı sağlıyor.

FBA için Amazon’a ödenmesi gereken hizmet bedeli gönderilecek ürününü fiyatı, ebatı ve bekleyeceği güne göre değişeceği için bir FBA Revenue Calculator yani FBA Komisyon hesaplama bölümünden maliyet hesapları yapılabilir ya da genel bir FBA Maliyeti (Fulfillment Fees orders on Amazon) bilgisi edinmek iyi olur.

FBA hangi ürünleri kabul etmez ?

Öncelikle satılması yasaklı, riskli olmamalıdır (ilaçlar, gıdalar, riskli ürünler, vb.).  Her bir ürün 144 inç’den yani 3,5mt’den yüksek 96 inçden yani 2,5mt’den geniş ve hatta 96x96inç veya 144×96 inç hacimli, ağırlık olarak da 150 pound’dan yani 68 kgm’dan ağır olmamalıdır.

Amazon ve Amazon Prime müşterileri nakliye bedeli ödemeyeceği ve hızlı kargolama hizmeti alabileceği ürünleri severler, o nedenle  Amazon Prime müşterilerine özel iki günde free shipping – bedelsiz nakliyeli kargolama  ve diğer müşteriler için  de        $ 35 ‘ın  üzerinde verilecek siparişleri  free shipping – bedelsiz nakliyeli kargolama seçenekleriyle  listeler ve filitreler.  Amazon’da FBA’siz satış ile FBA’li satış arasındaki fark  bağlantıdaki müşteri deneyimi üzerinden incelendiğinde daha açık anlaşılmaktadır.

FBA Türkiye’den ürün kabul ediyor mu?  Amazon artık Türkiye’den FBA için ürün kabul ediyor. O zaman FBA ile çalışmak üzere ürünlerinizi  150kg ve 7500 Euro kapsamında mikro ihracat, bunun üzerindeki miktar ve mablağlar için de ihracat yaparak ABD’ye gönderebilirsiniz. Bunun için ABD’de bir gümrük komisyoncusu (custom broker) aracılığıyla ürünlerinizin ithalatını sağlamalısınız.  ABD’de gümrük mevzuatı ve komisyoncusu listelerinden yararlanın ve ürünlerinizin gideceği limana göre (customs broker) gümrük komisyoncusu listelerine ulaşmak için  locate a port of entry  bölümünden bölgenizi seçerek listelere ulaşın.  Bu ithalatın vergileri ile kaça mal olacağını ve ithalat esnasında ne tür belgelere ihtiyacınız olacağını önceden işleminizi yapacak komisyoncuya bıktırana kadar da olsa sorular sorarak öğrenin derim.  Hangi limana göndereceğinizi bilmiyorsanız Amazon’a FBA için ithalat ile ilgili detaylı bilgiler kısmındaki Customs Brokers bölümünde Fedex, UPS, DHL, Expeditors International ve Samuel Shapiro firmaları Amazon kuralları ve politikaları konusunda bilgilidirler ve ABD’deki web sitelerine ulaşarak yardım alabilirsiniz.

FBA İHRACAT ( FBA EXPORT )

Webstore satıcıları aynı zamanda FBA Export özelliğini kullanamıyor.

FBA export kullanmak için; Seller Central, Settings bölümünden FBA ve Export settings Group’da FBA Exportu seçerek kayıt olmalısınız. Şirket olmalı ve CN22 Sender’s Declaration form belgesine şirket bilgilerinizi ve imzanızı eklemelisiniz.

FBA Export için standart FBA masrafları dışında bir masraf talep etmemektedir.

FBA’de ülke sınırlamaları kalktığı için 15 Kasım 2015 itibariyle yazımı ve Amazon’a verdiğim bağlantıları güncelledim. Bana e-posta ile ulaşarak sorular soran, değişiklikler ile ilgili katkılarda bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yine sorularınızın yanı sıra, Amazon’daki tecrübelerinizi ve katkılarınızı da bekliyorum.

Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

75 Comments

 1. Sevin Aydınoğlu

  Payoneer’e para yatırmasanız da hesap aktif oluyor önce bireysel üyelik yapıp bir kaç satış yaparsanız zaten hesaba para girmiş oluyor eğer Profesyonel üyelik yaparsanız hesapta para olması önem kazanıyordu ama şimdi aylık ücreti kredi kartından çekiyor. Daha önce yaşadığım bir tecrübe nedeniyle onu yazmıştım, profesyonel üyelikte Payoneer’dan aylık bedeli çekmeye çalışmıştı ve çekemeyince hesabı satışa kapatmıştı ve Paypal’dan para aktarmamız gerekmişti. O açıklama yanıltıcı oldu sanırım bir düzenleme yapacağım soru için teşekkürler.

 2. Tarık Yaşar

  Hocam çok soru sordum biliyorum ama aklıma son dk başka bir şey daha geldi şimdi yorumları bir daha okudum da payoneer e para yatırmadan hesap aktive olmuyor diye bir husus var siz de ABD’de bir şirket hesabından para transferi olursa mümkün olur demişsiniz. Şimdi ABD’de şirketi olan tanıdıkları olmayan kişiler nasıl yapacak o kısım kafama takıldı. Diyelim ki bi arkadaşım benim amazondaki ürünlerimden birini sipariş etse sonra kredi kartıyla ödeme yapsa hesaba para geçtiğinde de payoneer komisyonunu alsa hesap aktif olsa sonra hepimiz mutlu olsak olmuyor mu?

  Ya da yurtdışında olan bi tanıdığımız kendi hesabından para transferi yapsa kesinti vs ordan olsa olmuyor mu? İlla şirket hesabı mı olmalı? Başka sorum yok Hocam hakkınızı helal edin başkasının ücretle verdiği bu hizmeti siz ücretsiz ve samimi bi şekilde veriyorsunuz tekrar teşekkürler

 3. Tarık Yaşar

  Evet bence de pek yararlı en değil. Bugün üye oldum deneme amaçlı bana ücretsiz 4 tane tedarikçi bilgisi verdiler 1 çinden 3 ü ABD’den her birinin sitesine girdim baktım (çindeki hariç olarak söylüyorum çünkü sitede ürün fiyatları yoktu) ürün fiyatları hepsinde gayet yüksek mevcut bikaç ürünün daha ucuzlarını ebay de buldum 🙂 pek gerek yok sanırım bir de yerli imalatçı kazansın taraftarıyım 🙂

  Aklıma takılan bikaç şeyi de sormak istiyorum bu arada. Amazonda ürün listelerken bu UPC veya EAN kodu ile SKU kodu ile ilgili olarak burda tedarikçilerimizin kendi ean barkodu varsa onu kullanabilirsiniz demişsiniz tedarikçinin EAN barkodunun onaylı bir numara olduğunu amazon nasıl kontrol ediyor yani o kısmını anlayamadım biraz karışık geldi çünkü ean kodu alabilmesi için tedarikçilerin Milli Mal Müdürlüğüne başvuru yapması vs diye bir prosedür var tedarikçinin kullandığı ean barkod numarasının doğru olduğunu ve amazonun bunu kabul edeceğini nasıl bilebiliriz açıkçası anlayamadım bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Bir de amazonda o üründen satış yapılıyorsa Sell Yours diye bi sekme var buradan kendi ürünümüzü ekleyebiliyoruz ama ben şunu merak ediyorum orda EAN kodu olan ürünle bizimkinin birebir herşeyi aynı marka, tedarikçi, miktar vs mi olmalı?

  İlginiz için tekrar teşekkürler

 4. Sevin Aydınoğlu

  Salehoo’yu iki yıl bedelli üyelik yaparak izledim, pek çok toptancı var, en çok satılan ürünler üzerine öneriler gelir ancak bu öneriler de bence başarılı değil, bende hayal kırıklığı yaratmış bir sitedir. Toptancılar genelde ya küçük kâr payları öneriyor ya da yüksek bedelli satın almalar ve şirket olmanızı istiyorlar. Bu toptancılara google aramaları ile de ulaşılabiliyor.

 5. Tarik Yasar

  Merhaba Sevin Hn bu SaleHoo’nun sitesini biraz inceledim de bir çok yönlendirmede bulunuyor ancak ücretli yıllık 67$ sizce üye omaya değer mi? Bir de dropshipping çalışan güvenilir tedarikçiler sitede mevcut tabi üye olmadan göremiyoruz tedarikçileri

 6. Sevin Aydınoğlu

  Emre Bey, Yorumlarda konuştuk ama gözünüzden kaçmıştır, bir süredir Türkiye’nin Avrupa Amazon’da satış hakkı yok ne yazık.

 7. Emre

  Merhaba bende amazon com da ürünlerimi listeledim. aynısını co.uk e aktarmak istiyorum ama bana legal name girin diyor. sonrada başka maille denedim. onada türkiyeden satmaya hakkınız yok dedi. bilgisi olan varmı

 8. Sevin Aydınoğlu

  Ben de teşekkür ederim Hasan Bey, sorunuz çok yol gösterici oldu, Amazon’da markalı ürün satışlarında istenen bedeller üzerine bir soru veya sorun iletilmemişti daha önce.

 9. hasan

  cevabınız için teşekkür ederim sevin hanım, satmak istediğim markalar, adidas, nike ,michael kors,, veresace , armani , örneğin, ben şuanda versace’nin güneş gözlüklerini, çantasını ve ayakkabısını onay olmadan satabiliyorum ama versacenin kol saatine sadece fatura isterken, Michael Kors kol saatine 1500$ para isteniyor..cevabınızda da belirtmişsiniz zaten, ben acaba bireysel olduğum içinmi benden bu parayı talep ediyorlar diye sizden bilgi rica ettim. tekrar cevabınız için teşekkür ederim..

 10. hasan

  merhaba sevin hanım,

  amazon da yeni ürün satmaya başladı, bireysel kayıtlıyım, bazı ürünleri listelerken, karşıma aşağıdaki onay uyarısı çıkıyor.bunun nedeni bireysel satış yaptığım içinmidir, yoksa amazonun genel uygulamasımıdır. ticari hesap açarsam bu sorun çözülürmü, bu hususta ne yapmalıyım..teşekkürler.

  We will review your application and if approved, you will be asked to pay a non-refundable fee of $ 1500 USD via wire transfer prior to listing. The fee is not required if your application is declined.

  Başvurunuzu gözden geçireceğiz ve onaylandıysa, listeleme öncesinde banka havalesiyle iadesi olmayan 1500 dolarlık bir ücret ödemeniz istenecektir. Başvurunuz reddedilirse ücret talep edilmez.

 11. Sevin Aydınoğlu

  Hanife Hanım merhabalar, Mesut Bey’in adresini buradan açıkça vermeyeyim kendisine de cc yaparak size özelden gönderiyorum.

 12. Sevin Aydınoğlu

  Abdullah bey, Türkiye’de tescil edilen marka sadece Türkiye’de markanızı korur. O nedenle marka sahibi ihracatçılar uluslararası marka tescili de yaptırırlar. Siz brand registery için soruyorsanız ne gerektiği burada var tescil belgesi istenmiyor Ancak siz yurt dışında markamız korunsun başkası aynı isimle diğer ülkelerde benim markamı tescil etmesin diyorsanız uluslararası marka tescili konusunda deneyimli danışman firmalardan fikir alın.

 13. Sevin Aydınoğlu

  Sebahat hanım, ABD’de yerleşik olmayan şirketlerin de kendi adlarına ABD’ye ürün çekebilecekleri ve non-resident importer olunabileceği konusu burada anlatılmış. Bu durumda ABD’ye çekilen ürünler şirketiniz tarafından ithal edilmiş olacağı için yine ürünler sizin stoklarınızda olacak gönderilen ürünler için İngilizce faturalar sizin adınıza Amazon tarafından ürünün içine eklenecek sistemden siz de görüp basabileceksiniz ve Türkçe faturaları da şirketiniz tarafından kesilecek, muhasebeciniz buna göre daha kolay yorum yapabilir belki. Eğer ABD’ye, orada yerleşik bir başka şirkete toptan ihracat yapacaksanız zaten artık ürünler sizden çıkmış olacak ve faturalar ithal eden şirket tarafından kesilecektir.

 14. abdullah

  Sevin hanım merhabalar. Kendi ürettiğimiz ürünü amazonda satmak için bir marka oluşturduk. Bu markanın tescil belgesini Türkiye’den almamız yeterli olur mu acaba? Türkiye’den alacağımız marka tescil belgemizi amazon kabul ediyor mu? Bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 15. Sebahat

  Sevin Hanim,

  Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkurler. Size ve forumu okuyan diger kisilere bir sorum olacak. Amazon FBA ile Turkiyeden urun gonderilip satis yapildiginda, ic muhasebe acisindan kafamizi karistiran bir durum sozkonusu. Amazon FBA ile calisirken, Amazon sadece bir nevi depo, paketleme ve yukleme gorevini yapiyor. Dolayisi ile urun satisi direk Amazon’dan alis veris yapan tuketici ile bizim firmamiz arasinda gerceklesiyor. Bu durumda urunler Amazon’a satilmiyor. Her bir urun satisi gerceklestiginde, tek tek her tuketici icin bir hesap acmamiz soz konusu olamayacagindan muhasebe olayini nasil sonuclandiracagimizi bir kac mali musavire danismamiza ragmen cozemedik. Bu konuda bize yardimci olabilirseniz ya da Amazon FBA ile satis yapan diger firmalarla iletisime gecmemizi saglayabilirseniz cok memnun oluruz.
  Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkurler..

 16. Sevin Aydınoğlu

  Mesut Bey merhaba,
  Talebinizi burada da yayınlamış olalım belki bu danışmanlık talebiniz ile ilgilenen olursa size dönüş yapar. Ayrıca ürünleriniz ile ilgili iletişimdeki e-posta adresine detay göndermenizi rica edeceğim.

 17. Mesut

  Merhaba

  2010 yılında beri kendi ürettiğim ürünlerle Ebay de satış yapıyorum. Paypal ile ilgili problemi hallettim ve satışa devam ediyorum. Şimdi Amazon da satış yapmak istiyorum. Ancak Amazon bana çok karışık geldi. Bu konuda yardım edecek (hesap açımı, ürün listeleme vb..)önerebilicek danışma firması veya bir kişi var mı ?( Ücretli)
  Şimdiden teşekkürler.

 18. Sevin Aydınoğlu

  Şahıs firmaları da dış ticaret yapabilir bir engel yok, istediğiniz B2B, B2C sitesinden Amazon da dahil olmak üzere ürün gönderebilirsiniz alabilirsiniz de.

 19. Tolga

  Sevin hanım merhaba, şahıs firması olarak amazon’dan ithalat ihracat yapılabilir mi? Bu konuda görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? İyi günler diliyorum.

 20. Sevin Aydınoğlu

  Merhaba, Ayda 40$ ödemesi olan Profesyonel üyelik istiyor biliyorsunuz, önce profesyonel üyeliğin gerekleri yerine gelecek, sonra başvuru ve ürünleriniz ile kategoriniz kabul görürse davet edileceksiniz Handmade’e diye biliyorum. Yine de müşteri temsilcisine başvurup neden kabul edilmediğinizi sorabilirsiniz. Bizi de bilgilendirirseniz memnun olurum, bir tecrübe paylaşımı olur.

 21. cem Karataş

  merhaba sevin hanim amazon handmade de mağaza açılışı için başvuru yaptım reddedildi.neden olabilir.herhangi bir açıklama yapmamışlar.

 22. Gökhan

  Sevin hanım merhaba,
  Amazonun Amerika yada avrupa ayrı sitelerine üye olmak gerekiyor mu?Yoksa amazon.com için oluşturulmuş ürünüm diğer sitelerde görünür mü? .

 23. Sedat

  Merhaba Sevin Hanım,

  Mikro Ticaret ile ilgili dediklerinizi deneyeceğim ve tecrübelerimi sizlerle tekrara paylaşırım.

  Diğer Konu ile ilgili size Mail attım biraz usun olduğundan.

  Değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkürler.

  Sedat

 24. Sevin Aydınoğlu

  23.000TL sınırındaki kazançların muafiyeti kendi ihtiyacınız için aldığınız ürünleri zaman zaman elden çıkarmak amacıyla yaptığınız (çoğu kez 2. el) satışlar içindir, yani bu sürekli bir ticarete dönüşemez dönüşürse vergi mükellefi olmak durumundasınız. Mikro ticaret demeyelim çünkü ticaret amaçlı çalışıyorsanız 100 TL’lık bile satış yapsanız firmanız olmalı. Hobi amaçlı kendi ihtiyacınız olan ürünleri süreklilik kazanmadan, web sitesi ve store-mağaza açmadan satıyorsanız bu durumda Türkçe faturaya ihtiyaç yok ama Amazon ve alıcınız için bilgisayarınızdan bir word belgesine İngilizce fatura oluşturabilir, basabilir ve gönderebilirsiniz buna engel yok.

 25. Sevin Aydınoğlu

  Başka ek dökümanlar konusunu sordunuz mu Amazon’a veya faturaların yeminli tercümandan çevirisini eklemeyi teklif edebillirsiniz hatta önce siz o faturaların fotokopisini çekip ürünlerin altına ingilizcelerini ekleyip tekrar göndererek denediniz mi?

 26. Sedat

  Merhaba Sevin Hanım,

  Bloğunuz çok güzel ve açıklayıcı çok teşekkürler.
  Bloğunuzda Mikro Ticaret eğer 23.000TL altında ise Fatura kesmek zorunlu değil diye bir bilgi var,fakat Mikro ticaret için istenilen belgeler için de Türkçe ve İngilizce Fatura var.
  Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

  İyi akşamlar ve başarılarınızın devamını dilerim

 27. Sedat

  Merhaba

  aşağıdaki konu hakkında tecrübelerimi paylaşmak istedim.
  Ben 4-5 aydır Markalı ürünler satıyorum bendende Fatura istediler,fakat Türkçe Faturaları kabul etmediler İngilizce olacakmış.Amazona Türkiye de böyle bir seçeneğimin olmadığını söyledim.
  Sattığım Adidas gibi markalı ürünler yapabileceğim bir şey var mı bilginiz varmı.

  Teşekkürler
  ”Sorduğunuz sorunun cevabını; Amazon’un satıcı yardım sayfalarında kategori başvuru ve istekler bölümünde bulabilirsiniz (Categories and products requiring approval: Beauty category: Requirements and application). “Application requirements” başlığı altında, başvurunuza, son 90 gün içinde Amazon’da satmayı düşünerek satın aldığınız ürünlerinizin faturalarını eklemeniz gerektiğini, eğer ekleyemiyorsanız da başka ek dökümanlar isteyeceklerini belirtmişler.

 28. Sevin Aydınoğlu

  Eren Bey merhaba, Buradaki şirketinizin bir şubesi olarak açmak isterseniz ve eğer şirketiniz bir tüzel kişilikse Ekonomi bakanlığından dış ticaret destekleri kapsamında şube açma (yurt dışı birim) desteği bile alabilirsiniz. Bu şekilde çalışmanız gayet mümkün. Almanya’daki vergilendirme konusunu ne yazık bilemiyorum ama bunun için güvenerek danışabileceğiniz kurum Almanya Ticaret Müşavirliğimizdir buradan gerek telefon ile gerekse posta ile bilgi talebinde bulunun. Hem yatırım, şube açma hem de vergisel konularda yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

 29. Sevin Aydınoğlu

  Murat Bey merhaba, Kredi kartı olarak Türkiye’de kullandığınız ilk Amazon’a üye olurken kayıt ettiğiniz kredi kartınızı girin sizin yapacağınız ödemeler için Türkiye kredi kartları kabul oluyor. Sattığınız ürünlerin tahsilatını yapabilmeniz için ise şu işlemleri yapın; Account’unuzdan Payment Information’da Deposit Methods’a girin ve Payoneer hesabınızdaki – receive / Global Payment Service – bölümündeki USD hesabınızı açın orada size verilen banka hesabınıza ait bilgileri göreceksiniz, ABD’deki bir banka hesabı olarak Kanada için tek tek size sorulan bilgileri Payoneer’in banka bilgilerinden bulup girin ABD için de aynısını kullanacağınızı belirtmeniz yeterli. Böylece işlem tamamlanır.

 30. murat yılmaz

  sevin hanım merhaba,bana Payoneer kartı geldi,amazona gerekli kayıtları yaptım ama,amazon tarafında aşağıdaki gibi bir uyarı geldi.benmi yanlış yapıyorum acaba,.bilgi verebilirmisiniz..amazon: senin satıcı hesabınızda kredi kartı bilgilerinin geçersiz. Eğer mevcut kredi kartı bilgilerinizi güncelleyin veya hesabınıza tam erişim kazanmak için yeni bir kredi kartı eklemeniz gerekir. Kredi kartı süresi olmadığını kontrol edin, mevcut yeterli kredi var, ve Amazon.com para (ABD Doları) olarak ücretlidir. Ön ödemeli kartlar kabul edilemez.

 31. eren uysal

  Merhaba,

  Yazılarınız gerçekten çok teşekkürler.Kesinlikle çok yardımcı oluyor.Benim bazı sorularım var.
  Amazondan mal satmak istiyorum.(Bu EBAY içinde geçerli).Almanya da şirket kurup,burada açtıracağım banka hesap no ile Türkiye’den mal satıp,ödemesini Almanya’daki hesaba alabilir miyim?(Mal Türkiye’den gidecek,para Almanya’daki hesaba gelecek)

  Eğer teknik olarak bu olabiliyorsa,Almanya’da vergilendirme nasıl olur ve paranın tranasferinde problem yaşanır mı?

  Teşekkür Ederim

 32. Sevin Aydınoğlu

  İzmir Ticaret Odası Eğitim Vakfı’nda 80 saatlik dış ticaret eğitimi içinde 15 saatlik e-ticaret eğitimimiz, bir de yine İzmir’de Global Kariyer’de yakında başlayacak olan hafta sonları vereceğimiz 5 günlük e-ticaret eğitimlerimiz var.

 33. Sevin Aydınoğlu

  Zehra hanım merhaba, iyi duygularınız için çok teşekkür ederim, bir faydam olduysa ne mutlu bana. Öncelikle Alibaba sitesi yurt dışına toptan satış-ihracat için çok iyi bir seçim ve Ekonomi Bakanlığının desteği var İhracatçılar İçin E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği başlıklı yazımda detaylarını bulabilirsiniz. İhracatçı Birlikleri içinde birimleri oluyor, ancak şirketinizin şahıs şirketi değil tüzel kişilik olması gerek limited, A.Ş. gibi. Süreç Kosgeb gibi işliyor. Zaten o fotoğraflar İnternet’te yer almak için çok gerekli ama bu sitelerde sadece ürün listelemek tek başına yeterli olmaz yanı sıra iyi bir şirket ve ürün tanıtımı yapmak, alım ilanlarını takip etmek, potansiyel alıcılarla iletişime geçmek tabii öncesinde iyi bir Web sitenizin olması (mümkünse iki üç dilde) çok iyi olur. Hiç bir kaybınız olmaz kazancınız olur bu işi yönetecek kişinin İnternet’te satış yapmanın kuralları ve optimizasyon mantığına aşina olması ve yabancı dil bilmesi önemlidir.

 34. zehra

  İnsanın bildiğini, tecrübelerini ihtiyacı olan insanlarla paylaşması büyük cömertlik, öncellikle tüm içtenliğimle teşekkür ederim, Allah razı olsun sizden. Makalelerinizden çok faydalandım ancak sormak istediğim bir kaç bir şey daha var. bayan giyim imalatı yapan küçük bir şirketimiz var ve artık alibaba gibi sitelerden ihracat yapmak ya da amazon gibi sitelerde satış yapmak istiyorum . Ekonomi bakanlığının ” e-dış ticaret destekleri” varmış. Bakanlıktan bu desteği alabilmek gerçekten mümkün mü ve bu desteğin verilme süreci kosgeb gibi mi işliyor? Yani önce biz yatırımızı yapıp daha sonra fişlerimizi mi gösteriyoruz? ve son olarak diyelim ki bu desteği aldık, kaliteli ,güzel ürünün iyi çekilmiş fotoğraflarıyla bu sitelerle dünyadan müşterilere ulaşmak mümkün mü yoksa profesyonel biri ile çalışıp müşterilere kendimizin mi ulaşması gerekiyor? Aslında bu sitelerde mağaza açmakla kaybımız olmaz sanırım en fazla fotoğraf çekimi ve üyelik için harcama yaparız herhalde ama insan yine de cesaret edemiyor… Çok sordum kusura bakmayın teşekkürler.

 35. Sevin Aydınoğlu

  Gökhan bey sizin cevabınız burada; “If you create a new product detail page, you can enter the UPC or EAN on the “Add This Product to Our Catalog” page after completing the product classification step.” umarım işinize yarar, kolay gelsin.

 36. Sevin Aydınoğlu

  Merhaba geri bildiriminiz için teşekkürler. EAN kodlar konusunu da anlatmıştım, Türkiye’de edinmemin prosedürü var google’larsanız çok detay var veya muhasebecinizden rica ederseniz size yol gösterecektir, satın almak da mümkün, nerelerden satın alabileceğiniz, neye dikkat edilmesi gerektiği konuları yazımda detaylı var ayrıca yorumlarda da bir izleyenimiz barkod sattığından bahsetmiş kendisiyle de bir görüşün isterseniz.

 37. Sevin Aydınoğlu

  Payoneer hesabı size ABD’de bir banka hesabı veriyor o banka hesabını gireceksiniz. Ancak Paypal, Amazon, Ebay gibi sadece ABD şirketlerinden para kabul eden bir hesap bu, yazımda detayı var.

 38. Mustafa

  Merhaba :ben payoneer hesabı açtım. fakat türkiye dışında bir bankada hesabım yok.Kendi ürettiğim ürünler var.Kar marjımın iyi olacağını düşünüyorum.Yurt dışında bir hesabının olması kesin bilgi midir ? Yoksa payoneer üzerinden türkiye de paramı çekebilirmiyim .

 39. mine

  Sevin hanım merhaba;
  Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür etmek istiyorum.Neredeyse bir haftadır “amazon’ da nasıl satış yapılır” diye araştırırken karşıma hep siz çıktınız ve Bu süreçte yazılarınızdan çok faydalandım,çok şey öğrendim. Netleştirmek istediğim ve anlamadığım bir kaç şey daha var. Şimdi benim satacağım ürünler hazır diyelim; pantolon, ceket her neyse… Bu ürünler için EAN kodunu Türkiye’den nereden alacağız? Kod para ile mi satılıyor ve kodu satın aldıktan sonra ürüne etiket olarak koymamız gerekiyor mu? Teşekkürler

 40. Gökhan

  Merhaba,
  Barkod numarası olan ürünlerde nasıl kod No gidilir. Hiç birini tanitamadim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 41. Sevin Aydınoğlu

  Çok teşekkürler Deniz Bey sizin yorumunuz çok kıymetli. Amazon danışmanı olarak arada bize katkıda bulunursanız çok seviniriz. Ben de sizinle bir projede çalışmayı çok isterim.

 42. hasan

  hocam merhaba, fba için detaylı ürün yükleme videosunu oluşturabilirmisiniz..rica etsek.ürün yüklemede sorun yaşıyoruz..teşekkürler

 43. Sevin Aydınoğlu

  Merhabalar, Fransa’da banka hesabınız olması işinizi kolaylaştırır. Ürünlerinizin barkodu varsa veya barkod satın alırsanız “brand registery” yapmanıza gerek yok. Brand Registery el yapımı ürünler ve kendi markanızla ürettiğiniz ürünler için Amazon’un size özel sağladığı bakodlardır.

 44. Merve

  Çok teşekkürler faydalı yazılarınız için. Ben de Amazon’da satış yapmak niyetindeyim. Amazon’un zorluğu olarak yurtdışında bir banka hesabı olması gerekliliğini belirtmişsiniz yazılarınızda. Benim Fransa’da bir banka hesabım var, Eurozone bölgesinde Fransa’daki banka hesapları tahsilat için kullanılabiliyor diye belirtmiştiniz. Bu durumda benim için Amazon’da satış yapmak kolaylaşır mı? Ufak bir girişim olduğum için Brand Registery yapmak zorunda mıyım, bireysel satıcı olarak Amazon’da yer alıp FBA’den de yararlanmam mümkün müdür?
  Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum. Faydalı yazılarınız ve emeğiniz için de çok teşekkürler!

 45. İskender

  Merhaba, öncelikle sitedeki yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Aklıma takılan bir kaç soru var:

  1- Ben öykülerimi ve hatta romanımı İngilizceye çevirtip, e-kitap olarak Amazon’da satmayı planlıyorum. Bunun için Türkiye’den alacağım ISBN numarası yeterli olur mu, yoksa illa EAN numarası mı almam gerekiyor?

  2- E-kitap satışı için Amazon’un standart bir komisyon uygulaması var mı?

  3- Kişisel üyelik için Amazon’a ilk üyelikte herhangi bir komisyon ödüyor muyum, yoksa sadece satış üzerinden mi komisyon tahsil ediyorlar?

  İlginize teşekkürler, iyi günler

 46. Sevin Aydınoğlu

  Merhabalar,

  Evet doğru olur ve yeni giriş yapmadan ürünlerinizi aktarım yapabileceğiniz yazılımlar da var. Ancak Gökhan Bey’in uyarısı ne yazık doğru görünüyor Avrupa Amazon Türkiye’yi onaylı ülkeler listesinden çıkarmış.

 47. fatih

  merhaba,
  amazon.com da kitap, cd satışı yapıyorum, siparişler genellikle amerika dan. çünkü avrupa için amazon un belirlediği kargo ücreti yüksek kalıyor.. ayrıca amazon.co.uk da hesap açmak daha mı doğru ?
  teşekkürler

 48. Sevin Aydınoğlu

  Merhaba Hakan Bey,
  Sorduğunuz sorunun cevabını; Amazon’un satıcı yardım sayfalarında kategori başvuru ve istekler bölümünde bulabilirsiniz (Categories and products requiring approval: Beauty category: Requirements and application). “Application requirements” başlığı altında, başvurunuza, son 90 gün içinde Amazon’da satmayı düşünerek satın aldığınız ürünlerinizin faturalarını eklemeniz gerektiğini, eğer ekleyemiyorsanız da başka ek dökümanlar isteyeceklerini belirtmişler.

 49. Hakan SERT

  merhaba
  öncelikle paylaşımlarınız ve yayındaki site için teşekkürler.Ben amazon.com da kategori izni konusunda bir noktayı sormak istiyorum. Doğal kozmetik ürünleri satmak istiyoruz fakat kategori izni için başvurduğumda çeşitli soruları geçtikten sonra kaç faturanız var gibi bir soru geldi. 1,2,3 fatura gibi seçenekleri var. Bu fatura ile neden bahsedildiğini anlayamadım. Bilginiz varsa sevinirim
  Hakan sert

 50. Sevin Aydınoğlu

  Payoneer size ABD’den bir banka hesabı sağlar sizin bu banka hesabınızı girmeniz gerekecek hesabınızda. Ancak bu banka hesabında da para olması gerekir bunun için de bir ABD şirketinden parayı transfer etmeniz gerekir, başka kaynaktan para kabul etmez.

 51. leyla özdemir

  merhaba,

  amazonda satışa başlamak istedim, payoneer den kredi kartı geldi. ama ön ödemeli kredi kartı geldiği için amazon bu kartı kabul etmiyor. sizin bı konuda bilginiz varmı.

  teşekkürler

 52. Sevin Aydınoğlu

  Merhabalar, Hesabınızı amazon.co.uk ‘den açarsanız Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya’da da yani Avrupa Amazon’da yayınlanacak şekilde ürünlerinizi satışa koyabilirsiniz.

 53. umut

  merhaba,

  amazon.com’da satış yapmak istemiyorum. türkiye’den amazon.co.uk’de satış yapmanın herhangi bir yolu var mı acaba ?

  teşekkürler

 54. Sevin Aydınoğlu

  Enis bey,
  Payoneer yıllardır kullanılan legal bir kuruluş ve sistem Türkiye’deki Amazon satıcıları ABD banka hesabına sahip olabildikleri için bu sistemi tercih ediyorlar.
  Satışlarınıza fatura kesip vergisini ödeyeceksiniz, ihracatçı bir firma olduğunuzu söylemiştiniz muhasebeciniz bunun yöntemini çözecektir, siz faturayı satış yaptığınız müşterilerinize keseceksiniz ve ürün ile göndereceksiniz, Amazon size aracılık komisyonu faturası kesecek ve ödemeler müşterilerinizin yaptığı ödemeler olarak hesabınıza geçecek. Aynı şey Ebay ve benzeri aracı satış siteleri için de geçerli. Maliyeden bu yöntemin doğru olup olmadığı konusunda görüş almanız da mümkün biliyorsunuz, kuşkunuz kalmamış olur.

 55. Etol Kaya

  Servin hanim tesekkurler bilgilendirmeniz için ancak
  Payoneer sisteminin legal ve güvenilir midir?
  Amazon üzerinden end user’a yapılan satışların vergisini nasıl ödeyeceğiz?

  Bu konular ile ilgili bilginiz var mıdır?
  Teşekkürler

 56. Sevin Aydınoğlu

  Enis Bey,
  FBA gönderileri konusunda ne yazık ben de teorik konuşuyorum henüz bu konuda bir tecrübemiz olamadı. Bize buradan tecrübelerini aktaracak firmalar olursa mutlu olurum.
  Şimdi Amazon kesinlikle ithalatçı olmayacağını ve bütün gönderilerin DDP-delivered duty paid (tüm masrafların ödenmiş) olması gerektiğini açıkça belirtmiş. Gümrük komisyoncularının listesini vermiş, göndereceğiniz bölgeyi kargo firmasından öğrenerek o bölgedeki komisyonculara ulaşıp koşulları öğreniniz der. ABD’de yerleşik olmadan da ürünlerin ithalatçısı olunabiliyor bunun için ABD’deki gümrükçünüz veya taşıyıcınızla bağlantıya geçiniz der.

  Amazon ödemeleriniz Payoneer’in size vereceği ABD banka hesabınıza yatacak bu hesaptan yerel bankaya paranızı aktarabileceksiniz.

 57. Tolga

  Merhaba Sevin hanım,

  FBA ile satış yapmak istiyoruz ancak biz kime ihracat fatura keseceğiz?
  Amazon ödemelerimizi Türk bankalarını kabul etmediği için nereye yapacak biz amazon’dan paramızı nasıl alacağız?

  Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler,

 58. Sevin Aydınoğlu

  Merhaba Abdullah bey, Nakliye işin en önemli yanı ürünlerinizi kilo ve hacimlerine göre en hızlı en ekonomik nasıl gönderebileceğinizi hesaplayıp bulacaksınız. Ptt kargo, DHL, Fedex vb hepsiyle görüşün özel indirimler alın ya da nasıl alabileceğinizi öğrenip buna göre işinizi yapılandırın. Türkiye’den ne yazık nakliye ücretleri çok yüksek nakliye düşük olsa perakende satışlarda rekor kırardık, buna rağmen yurt dışına gayet iyi satışlar oluyor. Satış yaparken nakliyeyi ister ürünün bedeli içinde ister dışında gösterin sonuçta siz Türkiye’den ödemek durumundasınız.

 59. Abdullah

  Merhaba,

  Türkiye’den Amazon’un Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren siteleri üzerinden satış yapmak istediğimizde ex work olarak mı çalışılıyor? Buradaki shiping maliyetinin bize yansıması nasıl oluyor acaba?

 60. Can Ahmet

  Değerli Amazon yazınız için teşekkürler. Amazon FBA en az $35 fiyat limiti tam olarak tesbit edemedim. Orijinal metni veya linkini paylaşabilirmisiniz.

 61. Sevin Aydınoğlu

  Yorum için çok teşekkürler. Yeni başlayanların bir süre Amazon’dan uzak durmasını tavsiye edebilirim Burak, çünkü hem satış komisyonları (%15 bazı ürünlerde %8) hem Payoneer’in hesap işletim ve tahsilat komisyonları yüksek olacağı için kâr marjı çok düşer. Amazon’da satıp satmamak kararı ürünlerinize bağlıdır, satış şansı ve kâr marjı yüksek ürünleriniz varsa, kendi markanız, üretiminiz varsa, göze aldığınız maliyetlere rağmen kâr şansınız varsa daha geniş bir pazara ulaşmak için Amazon çok iyi bir fikirdir. Yöntem olarak da yurt dışından güvenilir bir ortak edinip onun hesabı üzerinden satış yapmak gibi seçenekler de denenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − six =