E-Ticarette Vergi Mükellefiyeti

Share on Facebook13Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page
E-Ticarette Vergi Mükellefiyeti

E-ticarette vergi mükellefiyeti ve fatura kesme konusu hem derslerde hem de blogumu okuyan dostlardan gelen e-postalarda en çok sorulan sorulardandır. Meraklı okuyucularımdan her gün bir kaç e-posta alıyorum, bu e-postalar aynı zamanda hangi yazıyı yazmam gerektiği konusunda bana ilham veriyor,  yazıya karar verip başladığım anlar en mutlu olduğum anlar oluyor,  hele bu mutluluğa tavşan kanı bir çay da eşlik ederse.   Bu güzel soruları soranlara teşekkür ediyorum. Sorular ne kadar doğru sorulursa çözümleri bulmak da o kadar kolaylaşıyor. İşte bana bu yazıyı yazmam için ilham veren sorular;

E-ticaret yaparsam fatura kesmem gerekir mi?

E-ticaret yaparsam firma olmam gerekir mi?

E-ticaret yapmayı denemek istiyorum ama hangi aşamada şirket kurmalıyım?

Kızıma o kadar çok giysi alıyorum ki çabucak küçüldüğü için bunları e-ticaret yoluyla satmak istiyorum ama maliyenin cezasıyla karşılaşmaktan korkuyorum, ikinci el giysileri e-ticaret yoluyla şirket kurmadan satabilir miyim?

Bu sorulara doğrudan devletin girişimciler için yayınladığı web sitesinden yola çıkarak kısa, öz, kafa karıştırmadan cevaplar vereceğim.

E-ticaret perakende satışlarını ikiye ayırmak gerekir;

E-ticarette B2C (business to consumer – işletmeden tüketiciye) satışlar

İşletmeden tüketiciye satışlardır yani firmanız vardır ve perakende (kişilere) satış yapıyorsunuzdur doğal olarak da bu satışlarınız faturalı olmak zorundadır.

E-ticarette C2C (Consumer to Consumer – tüketiciden tüketiciye -) satışlar

Firma sahibi olmayan kişilerin yaptığı satışlardır ve çokça yapılmaktadır. Önemli olan e-ticarette C2C satışların hangi noktada hobi olarak devam edebileceği hangi noktada vergi mükellefiyeti aşamasına geçmesi gerektiğidir.

E-ticarette vergi mükellefiyeti (sorumluluğu) konusunu, Bakanlık kendi açtığı bilgilendirme sitesinde “ticaret mi? hobi mi? TEST EDİN” bölümünde oldukça açıklayıcı bir şekilde anlatmıştır, ben biraz daha basite indirgeyerek e-ticaret yapanlar için vergisel sorumlulukların nerede başladığını ekran fotoğrafları ile açıklayacağım.

1. Durum / Ticaret mi hobi mi ? testi; Eğer İnternet’te ürünlerinizi tanıtmak ve satmak için bir e-ticaret web sitesi açtıysanız e-ticarette vergi mükellefi olmak ve fatura kesmek zorundasınız.

2. Durum / Ticaret mi hobi mi ? testi; Ürünlerinizi satmak için bir web siteniz yok ama aracı satış sitelerinde (sahibinden, gittgidiyor sanalpazar vb.) mağaza (store) açarak satış yapma imkânını kullanmak istediniz, bu durumda yine vergi mükellefisiniz ve ürünlerinizin içine faturasını koymak zorundasınız.

3. Durum / Ticaret mi hobi mi ? testi; Bir e-ticaret web siteniz yok, aracı sitelerde mağaza açmadan satış yapıyorsunuz, ürünleriniz şahsi ihtiyaçlarınız için alınmış ürünler de değil ama bu satışı geçici olarak yapıyorsunuz ve sürekli kazanç söz konusu değilse ve yıllık net kârınız da 23.000 TL’yi geçmemiş ise bu durumda kazancınız geçici (arızi) kazanç kapsamında değerlendiriliyor ve e-ticarette vergi mükellefiyetiniz yoktur deniyor.

4. Durum / Ticaret mi hobi mi ? testi; Bir e-ticaret web siteniz yok, aracı sitelerde mağaza açmadan satış yapıyorsunuz, ürünleriniz şahsi ihtiyaçlarınız için alınmış  ve sonradan satılmaya karar verilmiş ürünler ama yıllık net kârınız da 23.000 TL’yi geçmiyor bu durumda kazancınız geçici (arızi) kazanç kapsamında değerlendiriliyor ve e-ticarette vergi mükellefiyetiniz yoktur deniyor.

3. ve 4. durumda belirtilen satışlarda dikkat !

(1) Sermaye kullanarak ve süreklilik kazanmış satışlar yapmakta iseniz satış kârınız ne olursa olsun fatura düzenlenmesi gerekmektedir.  

(2) Yıllık net kâr 23.000TL ‘yı geçiyorsa mutlaka vergisel sorumluluk doğacaktır.

Bir sonraki yazım bu yazının tamamlayıcısı olacak, yurt dışına yapılan e-ticarette perakende satışlarda mikro ihracat kapsamında ticari gönderi nasıl yapılır ve nasıl fatura kesmeliyiz? konusunu örneklerle ve mevzuatla anlatacağım.

Sağlıkla kalın,

Share on Facebook13Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

2 Comments

  1. Sevin Aydınoğlu

    Katkınız ve uyarınız için teşekkürler. Yanlış anlaşılmaması açısından yazıyı biraz daha netleştirdim. E-Ticareti anlamak isteyenler ikinci el eşyalarını veya bir kaç parça ürünü satışa koyarak sistemin nasıl işlediğini görmek istiyor veya ticaret yapma amacı olmasa da pek çok kişi giysilerini, değiştirdikleri cep telefonlarını vb. bu yolla satma şansına sahip oluyor. Çocuklarına çok fazla giysi alıp sonra bunları e-ticaret yoluyla ikinci el satmak isteyenler de çok oluyor. O nedenle “ticaret mi hobi mi testi” yol gösterici olacaktır. Ancak dediğiniz gibi yapılan iş süreklilik kazandıysa, belli bir sermaye yatırarak sürekli bir gelir elde edilmesi söz konusuysa kazancın tutarına bakılmaksızın fatura düzenlenmelidir.

  2. 3. ve 4. Maddelerde yapılan tespitlerde 23.000 TL arızi kazanç istisnası sınırının kullanılmış olmasının bir yanlış anlamaya neden olacağı kanaatindeyim. Kazancı 23.000 TL yi geçmeyenlerin vergi mükellefiyeti tesis ettirmesine gerek yokmuş gibi bir düşünce ortaya çıkabilir. Ancak bu istisna sınırı eğer faaliyet geçici olarak ve ticari organizasyondan dışında gerçekleşmesi halinde söz konusudur. Eğer faaliyet sürekli bir şeklilde gerçekleştiriliyorsa kacanç 1000 Tl de olsa vergi mükellefiyeti tesis edilmeli ve GİB’in görüşü gereği gerçek usulde olunacağından teslimler için fatura düzenlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + six =