İhracatçılar İçin E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği 2017


e-ticaret Sitelerine Üyelik Desteği
İhracatçılar İçin E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği 2017

 İhracatçılar için e-ticaret sitelerine üyelik desteği  firmaların dış ticaret pazarlamasında en verimli sonuç alabilecekleri devlet desteklerinden birisidir.

2003 yılında ilk kez e-ticaret dersleri vermeye başladığımızda İnternet sayesinde müşteri bulmak pek çok ihracatçının ciddiye almadığı bir yöntemdi. Firmaların o zaman kullanmak istemediği bu pazarlama yöntemi, şimdi “olmazsa olmaz” dır. B2B e-pazaryerleri üyeliği Devlet tarafından desteklenmeye başlanmıştır. Devlet, ihracatçı firmaları, kendi onayladığı bedelli e-pazaryerlerine  üye olmaya, firma tanıtımlarını yapmaya ve kataloglarını yayınlamaya teşvik etmektedir.

Başarılı B2B siteleri free (bedelsiz) üyelik hakkı verseler de pek çok bilgiye erişimi özellikle de alıcılara ve alım ilanlarına ulaşılmasını engellemektedirler.

B2B sitelere ücretli üyelik yapmış firmalar, alıcılar ve satıcılar tarafından da  güvenli bulunmaktadır. Çünkü bedelli üyelikler için, üye olunan web sitesinin anlaşmış olduğu tarafsız  3. parti kuruluşlar üyelik sahibi şirketleri  denetleyerek gerçek şirket olduklarını (çünkü şirket olmayan ama kendini şirketmiş gibi tanıtan çok fazla free üyelik vardır) ve en doğru en güncel şirket bilgilerini paylaştıklarını denetler ve onaylar. Bu nedenle bedelsiz üyelikler güvensiz ve tekinsiz sayılmakta, alıcılar tarafından tercih edilmemektedir.

Bu destek; 8 – 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği kapsamında değerlendirilmiştir  .

E-Ticaret Sitelerine Verilen Destekten yararlanma koşulları 

Ocak 2017 itibariyle e-ticaret Sitelerine üyelik desteği uygulaması değiştirilmiştir ve değişiklik şu şekilde duyurulmuştur.

“2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ’in E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği bölümü kapsamında, Bakanlık tarafından 2017 yılı için onay verilen e-ticaret siteleri 18 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmıştır.

Adı geçen destek ile, işbirliği kuruluşlarımızın kendi şirketlerini, Bakanlık tarafından onay verilen sitelere toplu olarak üye yapması halinde, bu kuruluşlarımıza %80 oranında destek sağlanacaktır. İşbirliği kuruluşları, destek kapsamında en fazla 5 e-ticaret sitesi için Proje başvurusunda bulunabilecektir. Destek, her kuruluş için Bakanlık tarafından onay verilecek bir proje çerçevesinde yürütülecek olup, toplu üyelik başvurularının değerlendirilebilmesi için her başvuruda en az 250 şirketin sitelere toplu üyelik yapması gerekmektedir. Fatura ve harcama belgelerinin işbirliği kuruluşu adına düzenlenmesi gerekmekte olup, sitelere üye olacak şirketlerden başvuruya ilişkin evrak talebinde bulunulmayacaktır.”

Üye olmak istenen e-ticaret sitelerinin Ekonomi Bakanlığı’ndan ön onay almış olması gerekmektedir.  Güncel ön onaylı b2b siteler  şunlardır.

Bu siteler arasında seçim yaparken www.alexa.comdan web sitelerinin performanslarına-trafiğine ve en çok hangi ülkelerde kullanıldığına hatta bu sitelerde en çok aranan sözcüklere bakabilirsiniz ama tek başına yeterli olmayacaktır.

B2B web siteleri hangi  ülkeye aitse o ülkenin firmaları   tarafından daha yoğun kullanılırlar, o nedenle “hedef pazar”ınız örneğin Orta Doğu ise o bölgeye ait bir site seçmek de gerekir, ürettiğiniz, sattığınız ürün grubu da çok önemlidir, sadece o ürün grubuna özel çalışan (dikey siteler) başarılı bir site size kendi konunuzda daha yoğun bilgi sunacak ve daha fazla satış imkanı yaratabilecektir .

Alibaba  bedeli en yüksek b2b sitelerden biridir, bu Çin’li site Devlet destekleri başladığı ve destekler kapsamına alındığı yıl  bir atak yapmış ve bedelini yıllık 400 $’dan  3000 $ civarına yükseltmiştir,  Alibaba Türkiye’deki bedelli üyelik işlemlerini de Türkiye temsilcisi E-Glober  firması aracılığı ile yürütmeye devam etmektedir.

B2b E-ticaret sitelerine Üye olmaya karar verdiğimizde seçim yaparken aşağıdaki 4 adım işimizi kolaylaştıracaktır;

Not: Bu koşullar şirketlerin kendileri başvuru yapabildiklerinde geçerliydi. Şimdi bir e-ticaret projesi kapsamında 250 şirket için belirtilen kurumlar tarafından yapılacak başvurularda e-ticaret sitelerinin seçimlerinin nasıl olacağını henüz bilmiyorum.

(1) Bu siteler arasında en az bir dikey site (yani ürün grubunuza özel, mobilya, mermer, tekstil, demir çelik, kimyasal vb. gibi  )  seçimleriniz arasında olmalıdır.

(2) En az  bir site de yatay yani her ürün grubunu barındıran bir site olmalıdır

(3) Diğer 3.site de Kompass, Europages  gibi bir elektronik rehber  olabilir,

(4) 4. ve 5. siteler için de hedef pazarlarınıza ait siteler seçilebilir .

 

 B2B pazaryerleri ve  e-rehberler 2017 listesini ve incelemesini buradan bulabilirsiniz  (06/02/2017 güncellemesiyle) .

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.