İhracatçılar İçin E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği

e-ticaret Sitelerine Üyelik Desteği

 

 İhracatçılar için e-ticaret sitelerine üyelik desteği  firmaların dış ticaret pazarlamasında en verimli sonuç alabilecekleri devlet desteklerinden birisidir.

2003 yılında ilk kez e-ticaret dersleri vermeye başladığımızda İnternet sayesinde müşteri bulmak pek çok ihracatçının ciddiye almadığı bir yöntemdi. Firmaların o zaman kullanmak istemediği bu pazarlama yöntemi, şimdi “olmazsa olmaz” dır. B2B e-pazaryerleri üyeliğinin bedelleri  Devlet tarafından da son yıllarda desteklenmeye başlanmıştır; ihracatçı firmaları, kendi onayladığı bedelli e-pazaryerlerine  üye olmaya, firma tanıtımlarını yapmaya ve kataloglarını yayınlamaya teşvik etmektedir.

Başarılı B2B siteleri free (bedelsiz) üyelik hakkı verseler de pek çok bilgiye erişim özellikle de alıcılara ve alım ilanlarına ulaşılmasını engellemektedirler.

B2B sitelere ücretli üyelik yapmış firmalar, alıcılar ve satıcılar tarafından da  güvenli bulunmaktadır. Çünkü bedelli üyelikler için, üye olunan web sitesinin anlaşmış olduğu tarafsız  3. parti kuruluşlar üyelik sahibi şirketleri  denetleyerek gerçek şirket olduğunu (çünkü şirket olmayan ama kendini şirketmiş gibi tanıtan çok fazla free üyelik vardır) ve en doğru en güncel şirket bilgilerini paylaştığını denetler ve onaylar. Bu nedenle bedelsiz üyelikler güvensiz ve tekinsiz sayılmakta, alıcılar tarafından tercih edilmemektedir.

Bu destek; 8 – 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği kapsamında değerlendirilmiştir  .

E-Ticaret Sitelerine Verilen Destekten yararlanma koşulları

Tebliğin, D- E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği kısmında son tüketiciye yönelik olmayan E-ticaret sitelerine üyelik giderleri şirketler için %70 oranında ve yıllık en fazla 10.000 ABD Dolarına kadar desteklenir. Şahıs şirketleri desteklenmez.  Destekten şirketler en fazla 5 (beş) e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla 2000$ ve 3 (üç) yıl süresince  yararlanabilir.

Üye olmak istenen e-ticaret sitesinin Ekonomi Bakanlığı’ndan ön onay almış olması gerekmektedir.  Ön onay almış sitelerin listesine görebildiğim kadarıyla tebliğin içinden link verilmemiştir, o nedenle buradan güncel ön onaylı b2b siteler  bağlantısı ile   ulaşabilirsiniz.

Bu siteler arasında seçim yaparken www.alexa.com ‘dan web sitelerinin performanslarına-trafiğine ve en çok hangi ülkelerde kullanıldığına hatta bu sitelerde en çok aranan sözcüklere bakabilirsiniz ama tek başına yeterli olmayacaktır.

B2B web siteleri hangi  ülkeye aitse o ülkenin firmaları   tarafından daha yoğun kullanılırlar, o nedenle “hedef pazar”ınız örneğin Orta Doğu ise o bölgeye ait bir site seçmek de gerekir, ürettiğiniz, sattığınız ürün grubu da çok önemlidir, sadece o ürün grubuna özel çalışan ( dikey siteler ) başarılı bir site size kendi konunuzda daha yoğun bilgi sunacak ve daha fazla satış imkanı yaratabilecektir .

Alibaba içlerinde bedeli en yükseklerden biridir, bu Çin’li site Devlet destekleri kapsamına alındığı yıl  bir atak yapmış ve bedelini yıllık 400 $’dan  3000 $ civarına yükseltmiştir,  Alibaba Türkiye’deki bedelli üyelik işlemlerini de buradaki temsilcisi Diyalogo firması aracılığı ile yürütmeye başlamıştır.

B2b E-ticaret sitelerine Üye olmaya karar verdiğimizde seçim yaparken aşağıdaki 4 adım işimizi kolaylaştıracaktır;

(1) Bu siteler arasında en az bir dikey site (yani ürün grubunuza özel, mobilya, mermer, tekstil, demir çelik, kimyasal vb. gibi  )  seçimleriniz arasında olmalıdır.

(2) En az  bir site de yatay yani her ürün grubunu barındıran bir site olmalıdır

(3) Diğer 3.site de Kompass, Europages  gibi bir elektronik rehber  olabilir,

(4) 4. ve 5. siteler için de hedef pazarlarınıza ait siteler seçilebilir .

Eğer bütçeniz yüksek değilse daha mütevazi fiyatlı sitelere de yönelebilirsiniz ancak bir sonraki yılda bu sitelerden elde ettiğiniz performansa göre değişiklikler yapabilirsiniz. Ben seçiminizde yardımcı olmak için ilk bilgileri burada vereceğim, üyelik bedellerini web sitelerinin güncel üyelik fiyatlarından  incelemekte fayda vardır.

İhracatçılar için e-ticaret sitelerine  üyelik desteği ‘nden yararlanabilmeniz ve üye olabileceğiniz sitelere karar verebilmeniz için devlet tarafından onaylanmış B2B pazaryerleri ve  e-rehberler listesini ve incelemesini buradan bulabilirsiniz  (18/11/2015 güncellemesiyle) .

E-ticaret sitelerinin devlet tarafından ön onay alabilmesi için 17.01.2015’de “E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği Ön Onay Koşulları”  listesi hazırlanmıştır. Bu listede belirlenen koşulların yerinde ve titizlikle belirlendiğini söyleyebilirim.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page
Etiket(ler): , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 14 =