Dokuz Adımda Ebay ve Etsy’de Ürün Listelemek

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

Ebay ve Etsy’de Ürün Listelemek

Dokuz Adımda Ebay ve Etsy’de Ürün Listelemek

 

İnternet üzerinden yurt dışına perakende satış yaparken birinci adımımız Ebay, Amazon, Etsy gibi aracı B2C sitelerine üyelik yapmaktı. Ebay ve Amazon ‘a üyelik yaparken nelere dikkat etmeliyiz konusunu önceki yazımda anlatmıştım.  Üyelikten sonra sıra bu sitelerde ürün listelemeye gelir. Ebay ve Etsy’de ürün listelemek için hazır mısınız?  Aşağıdaki liste dokuz adımda ebay ve etsy’de ürün listelemek için size yardımcı olabilir;

 1. Ne satacağınızı ve ürününüzün tüm teknik özelliklerini biliyor musunuz?
 2. Aracı sitelere ve tahsilat sistemine ödeyeceğiniz komisyonları biliyor musunuz?
 3. Kaça satacağınızı biliyor musunuz?
 4. Ürünlerinizin iyi (yani en az 266kb büyüklüğünde) ve bir çok açıdan çekilmiş  dijital fotoğrafları var mı?
 5. Ürünlerinizin ambalajlı olarak kaç kg olduğunu biliyor musunuz?
 6. Ürünlerinizi hangi kargo firmasıyla göndereceğinizi ve kargo ücretininin ne kadar tutacağını biliyor musunuz?
 7. Rakiplerinizin (özellikle de kendi ülkenizdeki) bu ürünleri hangi satış şekillerini (auction, buy it now, best offer) seçerek sattığını incelediniz mi?
 8. Rakiplerinizin (özellikle de kendi ülkenizdeki) bu ürünleri kaça ve ne yoğunlukta sattığını incelediniz mi?
 9. Ürünlerinizin bu gibi sitelerden aylık ortalama satış adedi ve satış bedelini araştırdınız mı?

Her bir madde için yine size yardımcı olabilecek bazı önerilerim olabilir;

 1. Google arama eğilimlerini inceleyerek en çok hangi ürün, marka, model hangi başlıklarla aranıyor bakılır. Ebay’de en çok satılan ürünleri, “completed Listing” aramaları ile ve kendi ülkenizdeki durumu görmek için lokasyon filtrelemesi yaparak bulabilirsiniz. Ayrıca Ebay’de en çok satılan ürünleri ve kaça satıldığını görebileceğiniz bir pazar araştırması sitesi var ki gerçekten harikadır.
 2. Ebay’e ödeyeceğiniz komisyonu; Ebay satış komisyonu hesaplama aracından öğrenebilirsiniz veya Ebay ve Etsy’de benim pratik satış maliyeti hesaplama önerim; Ebay ürün listeleme bedelleri ve Paypal ile birlikte %14-15 olarak düşünebilirsiniz. Etsy içinse komisyon oranı  %3,5 olduğu için toplam maliyeti 20 cent’lik listelemelerle birlikte %8-9 gibi düşünebilirsiniz.
 3. Birinci maddedeki çalışmalar ve Google hazretlerinin ürün araştırma çalışması çok işe yarayacaktır.
 4. Dijital fotoğraf çekmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yine de profesyonellerle çalışmanın yararları azımsanamaz. Seçim sizin.
 5. Evde veya ofisinizde tartınız olmalı veya tedarikçiniz size bu bilgileri vermeli.
 6. Hızlı kargo firmaları PTT’ye göre daha pahalıdır ama daha hızlı göndereceklerdir, ürünleriniz pahalı ve rekabet edebilirliği yüksek ürünlerse hızlı kargo firmalarını tercih etme şansınız olabilir, eğer şirketseniz bu firmalar ile özel anlaşmalar yaparak özel fiyatlar da alabilirsiniz. PTT’nin gönderi ücreti öğrenme bölümünden kargo bedelini hesaplayabilirsiniz. PTT yurt dışı hizmetlerde,  mektup postası ve PTT kargo gönderileri en ekonomik gönderilerdir ancak ABD ; 25 ile 30 gün, Avrupa; 15-20 gün civarı teslim süresi ile çalışır ki çok uzundur ve müşteri kaybetmeye, şikayetlere neden olabilir.  İki (2) kiloya kadar olan ürünlerde mektup postası-kayıtsız küçük paket en ucuz gönderimdir. PTT ile hızlı gönderim için; yurt dışı kargo – APG veya TURPEX seçerseniz  ABD’ye 7-8 gün civarında teslim söz konusudur, hızlı kargo firmalarına göre daha rekabetçi bir kargo bedeli çıkabilir ayrıca brüt 150 kilo,  7500 Euro kapsamında mikro ihracat da yapabilir KDV’nizi geri alabilirsiniz.
 7. Ebay’de duruma göre her üç satış şeklini de kullanmak gerekir. İlk listelemeleri “hemen al -buy it now” fiyatlı  yaparak başlayın. Açık arttırma için kaç paradan olursa olsun satarım dediğiniz bir ürüne en az satış sınırı (reserve price) koymadan teklifleri (bids) almaya başlayabilir, başlattığınız fiyattan satılabileceğini göze alarak listeleme yapabilirsiniz. Yüksek fiyatlı ürünlere ise en az satış sınırı (reserve price) koyarsanız o sınıra ulaşmadan satış gerçekleşmeyecektir. Kargo bedelini ürünün içinde mi gösterelim ayrı mı ? Çok önerilen “Free shipping” seçeneğini ise yerine göre kullanmaktan yanayım. Örneğin “Best Offer” yani pazarlığa açık satış şeklini seçtiyseniz, kesinlikle “free shipping” çalışmayın, kargo bedelini ayrı gösterin, çünkü pazarlık yaptığınız bedelin içinde kargo bedeli yoktur.
 8. ve 9. Maddeler için birinci maddede önerdiğim pazar araştırması çalışmaları ile  aşağıda Salehoo  ürün analizi örneği verdiğim Salehoo’nun pazar araştırma laboratuvarı  gibi  pazar araştırması hizmeti veren kaynaklar  kullanılabilir.
Salehoo Labs Ürün Analizi / Tedarikçiler / Rakipler / Rekabet

Salehoo Labs Ürün Analizi / Tedarikçiler / Rakipler / Rekabet

 

 

Yukarıda belirttiğim aşamalar tamamsa ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.  Ebay’de yeni üye iseniz Ebay sadece 10 ürün için $ 500 ‘lık bir listeleme şansı verecektir. Satış yapmaya başladığınız andan itibaren de adım adım bu sınırı arttıracaktır. ETSY’de böyle bir sınır yoktur, farklı satış şekilleri de yoktur ürünleriniz el işi ürünler olmalıdır (handmade). Listeleme esnasında ürünlerde, açıklamalarda ve sonrasında yazışmalarda her ikisinin de koyduğu kuralları ihlal ederseniz üyeliğiniz iptal edilir ve bir daha aynı e-mail ve paypal hesabıyla asla üyelik yapmanıza izin verilmez. En temel, dikkat edilmesi gereken, “yapmayınız, etmeyiniz” diyeceğimiz kurallar şunlardır;

 1. Telif ve marka haklarını ihlal etmeyiniz, taklit, replika veya yasaklı  ürünler satmayınız.
 2. Açıklamalarınıza web sitenizin adresini, iletişim bilgilerinizi yazmayınız.
 3. Web sitesi dışından müşteriniz ile bağlantıya geçmeye, aracı siteyi atlatmaya çalışmayınız.
 4. İç  veya dış yazışmalarınızda müşterilerinize kaba, taciz edici veya hakaret içeren cümleler kurmayınız.
 5. Bozuk, yanlış, tanım dışı ürün göndermeyiniz veya satılan ürünü göndermemezlik yapmayınız. Ürünü gönderemeyecek durumda kalabilirsiniz bu gibi durumlarda müşterinize durumunuzu nazikçe anlatarak onu ikna etmeli ve parasını iade ederek sorunu çözmelisiniz.

Bir sonraki yazım Ebay’de mağaza açma seçenekleri, satış sonrasında ve kargolamada yapılacaklar,  tahsilatlar  ile karşılaşılacak sorunlar üzerine olacak. Sorularınızı, yorumlarınızı, önerilerinizi ve katkılarınızı yorumlar bölümünden yazarsanız memnun olurum.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page
Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Dokuz Adımda Ebay ve Etsy’de Ürün Listelemek için 10 cevap

 1. Sevin Aydınoğlu diyorki:

  Paypal sorununun çözümü Paypal’ın Türkiye’ye gelmesi olurdu. Diğer çözümler pahalı ve maliyet ekleyen çözümler. Yurt dışında Paypal açmak için yurt dışında adres ve banka hesabı şirket hesabı için şirket kurmak, şirket adresi ve şirket banka hesabı gerekir ayrıca Türkiye IP’lerinden girip kullanamıyorsunuz onu da denetliyorlar. Diğer çözüm pay2sellers, paydual gibi komisyon karşılığı paypal hesabını kullandıranlar ile çalışmak olabiliyor.

 2. SoleilArt diyorki:

  İyi de tam da PayPal sorununun çözümüne yaklaşılmış noktada neden yorum ve cevaplar son bulmuş ?

  Yurt dışında PayPal açmak yeterli mi yoksa bir de yabancı ülkede hesap mı açmamız gerekiyor ?

 3. Sevin Aydınoğlu diyorki:

  Hakan Bey Kargo firmanızın adını detaylı iletişim bilgilerinizi yazarsanız iyi olur, hotmail adresiniz var burada (mangalciniz@hotmail.com) ama şirket e-posta adresinizi verirseniz daha güven verici olacaktır.

 4. mustafa diyorki:

  Merhaba arkadaşlar,
  yeni bulduğum bir siteden bahsedeceğim sizlere. eminim bazılarımız (benim gibi) PayPal’ın Türkiye için kapanmasından sonra bazı sorunlar yaşadı internet alışverişleri için. PayToSellers.com adlı site bu duruma çare gibi duruyor. Basit olarak anlatacak olursam; eBay, Etsy ve benzeri gibi sitelerde satış yaptığınızda ödemenizi almak için genelde PayPal iyi bir yöntemdi. ama şimdi kapandı Türkiye’de. işte bu site para ödemelerinizi almak için aracı oluyor. kendi komisyonunu alıyor tabiki. ama sizde paranızı alıyorsunuz. internetten ürün satanlar vardır. denemelerini tavsiye ederim.
  http://paytosellers.com/tr/about/

  link referans linki değildir. dilediğiniz gibi kayıt olabilirsiniz.

 5. Hakan aksoy diyorki:

  Günlük 5 adet ve üzeri yurt dışı kargo gönderiyorsunuz benimle iletişime geçin.Size en iyi şartları sunacağım.

 6. Sevin Aydınoğlu diyorki:

  http://www.paypal.com.tr ‘de açıklamışlar hatta şöyle bir soru ve cevap bulacaksınız;
  Başka bir ülkede PayPal hesabı açabilir miyim?
  Kullanıcıların ikamet ettikleri ülkede PayPal hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Başka ülkelerde ikamet eden müşterilerimiz PayPal hesaplarını kullanmaya devam edebilirler.

  Bunun anlamı Türkiye ikamet bilgileriyle ABD paypal’ını kullanamayacağınız ama ABD’de de yerleşik isim, adres ile kullanımı kabul edeceğidir.

 7. Mesut diyorki:

  Startup Atlas ile Amerika da online şirket kursak. Amerikada ki banka hesabı ile paypal üyeliği alabirmiyiz ?

 8. Sevin Aydınoğlu diyorki:

  Şu anda Ebay’de Paypal dışında bir tahsilat seçeneği görünmüyor ancak belki Türkiye’den satış yapanlar için bir seçenek yaratırsa Ebay ne güzel olur. Aksi takdirde yurt dışından bir paypal hesabı edinmek gerekecek.

 9. Mesut diyorki:

  Kendi ürettiğim ürünleri Ebay ve Paypal üzerinden satıyordum. Paypal Türkiyeden çekilince ben ve benim gibi yüzlerce kişi çok zor durumda kaldı. Bu durum için önereceğiniz bir alternatif var mı?

 10. Güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 16 =