Paypal Türkiye’den Çekilince


Paypal Türkiye'den çekilince
Paypal Türkiye’den çekilince

Paypal Türkiye’den çekilince neler olacak?

 

Paypal Türkiye’den çekilince Ebay, Etsy ve benzeri sitelerden satış yapan bu kadar ihracatçı ne yapacak ?Sorusu gündeme oturdu.  6 Haziran 2016 tarihi itibariyle Paypal’ın Türkiye’den çekilme kararı hepimiz için şaşırtıcı oldu. Bu karar çok fazla firmayı etkileyecek. Özellikle Ebay’den satış yapanlar için Paypal dışında bir alternatif şimdilik yok. Amazon’da satış yapabilmek için Payoneer hesabı ile ABD’de banka hesabına sahip olanlar da sadece ABD şirketlerinden yani Paypal’dan bu hesaplarına para aktarabiliyorlardı. Dolayısıyla Paypal Türkiye’den çekilince Türkiye’den yurt dışına satış yapan, mikro ihracat yapan pek çok  firma satışlarını durdurmak zorunda kalacaktır. Paypal kullanan satıcıların büyük bölümünün ülkemize bir ihracat geliri sağladığını biliyoruz, Paypal Türkiye ile Ipsos‘un yaptığı Aralık 2015 tarihli bir araştırmada;

“Türkiye’de PayPal kullanan iş yerlerinin yüzde 84’ü dış pazarlara satış yapıyor. Türkiye’nin 77 kentinde Paypal kullanan satıcılar ihracat yapıyor ve şirket başına ortalama 34 farklı pazara satış yapılıyor. Bu şirketler arasında tek başına 93 ülkeye satış yapmış bir firma dahi yer alıyor. Türk şirketlerinin sattığı ürünler 100 farklı ülkeye gönderiliyor.”  Kaynak; Webrazzi

Ebay alternatif ödeme yöntemi arıyor

Paypal Türkiye’den çekilince Ebay’in müşteri temsilciliğine; Türkiye için Paypal yerine geçecek bir ödeme yöntemi sunup sunamayacakları konusunda bir e-posta gönderdim. Aşağıda İngilizce’sini bulacağınız yanıtta  Türkiye’nin Ebay için önemli bir ülke olduğu, değerli üyeleri için halen alternatif seçenekler araştırıldığı, Paypal’ın da izinler için elinden geleni yapmaya çalıştığı belirtilmiş. Bu konuya çare ararken sabır ve anlayış gösterilmesi rica edilmiş ve bütün etkilenen üyelerinin yakın zamanda bilgilendirileceği de eklenmiş.

“We truly regret to know that PayPal will be regulated coming June 6th there in Turkey. As much as we would love to continue the partnership, PayPal has to follow certain regulatory agencies’ decision in your country to ensure PayPal is with accordance to your local policies and guidelines.

Turkey has always been important to our company, and with that we currently seeking on alternative options to ensure continued partnership with our valued members like you in your country. We are closely monitoring updates. PayPal is also doing its best in obtaining necessary permissions to continue its services to it’s customers in the future.

While we are still evaluating on possible remedy to this situation, we humbly ask for your patience and understanding. Over the next few days, eBay will be getting in touch with you and other affected members to make an official statement about the situation in Turkey. PayPal will also send e-mail on the subject to the email address associated with your PayPal account.”

Etsy Alternatif ödeme yöntemleri önerdi

Etsy, Paypal’ın Türkiye’den çekilme duyurusunun hemen ardından üyelerini bilgilendirici ve alternatif ödeme yöntemleri öneren bir e-posta gönderdi;

“Important information regarding PayPal in Turkey

As you may know, the Banking Regulation and Supervision Agency (known as the BDDK) has refused PayPal a licence to operate in Turkey after 6 June 2016. For Etsy Sellers like you, this means that your shop will no longer accept PayPal payments and you will no longer be able to use PayPal to pay your bills on Etsy as of 6 June 2016.

Etsy is working hard to launch Direct Checkout in Turkey, but we’re unable to provide any exact dates on when it will be available at this time. In the meantime, we’ve enabled “other/manual” payment methods for your shop, and all Etsy Sellers in Turkey. This alternative payment method allows sellers to receive payments through offline methods like paper cheque, money orders, and more.

You can pay the bill you received yesterday using the credit card you already have on file, or by using your PayPal account before Monday, 6 June.

We understand how frustrating this experience is for you and we are working hard to find a solution. We will keep you informed on any changes, but in the meantime, feel free to reach out to Etsy Support with questions. ”

Etsy’nin önerdiği alternatif yöntemler kağıt çek ve money order gibi offline klasik yöntemler  olup ayrıca müşterinize farklı online ödeme seçeneklerini, satın alma sonrasında, kullandırma yolunu açmıştır.  Etsy’deki ödeme yönteminizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Etsy’de ödeme yöntemini değiştirme kısmına girdiğinizde aşağıdaki gibi iki seçenek gelecek;
1.Payment by Mail
Buyer mails you check or money order after purchase.
2.Other
Work with buyer to arrange payment after purchase.

1. Seçenekte bir pencere açılacak, ülkenizi, isminizi ve tam adres bilginizi bir defaya mahsus gireceksiniz böylece müşterileriniz satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde ödemesini money order veya çek ile yapmak üzere sizin adres bilgilerinize yönlendirilecek. Çekler posta yoluyla size ulaşacak. Bu çekler bankalardan bozdurulabiliyor.
2. Seçenekte ise müşteriniz satın almayı tamamladıktan sonra belirlediğiniz (satış politika ve açıklamalarınızda ödeme yöntemlerinizi mutlaka yazmanızı da önererek) ödeme yöntemi ile ödemesini yapacak. Paypal harici bu diğer ödeme tipleri neler olabilir derseniz benim aklıma gelen MoneyGram, Western Union (ABD’de çok kullanılır, hızlıdır ve Türkiye’deki gibi pahalı değildir) ayrıca  farklı online ödemeler de kabul edebileceğinizi belirtmiş (skrill, stripe, payoneer, azimo ve benzeri bir çok ödeme yöntemi olabilir.). 

Türkiye’den satış yapanların, Elektronik ödemelerde artık sadece lisanslı kurumlar ile çalışma şansı olacaksa şimdilik online yurt dışı perakende satışlar için  tahsilatta offline yöntemler haricinde bir seçenek görünmüyor. Öte yandan  Paypal’a izin verilmemesinin nedenlerini BDDK açıkladı, Paypal’ın sunucularını Türkiye’de bulundurmayı istememesi en büyük etken gibi görünüyor.

BDDK’nın hem para işlemlerini izleyebilmek hem Türk tüketicilerini ve kişisel bilgilerini korumak amacıyla hem de vergi kayıplarını önlemek amacıyla tüm banka ve finansal kurumlara sunucularını Türkiye’de bulundurma koşulu getiriyor. Bu aynı zamanda sorunlu işlemlerde tüketicinin yabancı bir ülkenin mahkemelerinde işlem yapmasını engellemek ve de kişisel verilerin (mali veriler ve diğer veriler) yurt dışına çıkarılmasını önlemek için konulmuş bir şart. Avrupa Birliği de, Avrupa’da işlem yapmak isteyen banka ve finansal kurumlarına benzer koşullar yani sunucuların yerel olması ve kişisel verilerin dışarı çıkarılmaması şartını öne sürüyor.

Paypal’ın, Türkiye’de yükselen yurt dışı satış potansiyelini ve Avrupa’ya göre niceliği çok yüksek genç kuşakların artacak e-ticaret harcamalarını  göz ardı edemeyeceğini ve lisansı almak için çabalarını sürdüreceğini, çok da uzun olmayacak bir süreçte bu izni alacağını düşünüyorum. Diğer yandan gönül isterdi ki Paypal’a, Ebay’e, Etsy’e ve benzerlerine tüm Dünya’da rakip olacak sistemler Türkiye’de gelişsin ve Türkiye’den dünyaya satış yapmak isteyenler bunca zorluklarla karşılaşmadan ticaretlerini yapabilsinler.


25 Comments

 1. Sevin Aydınoğlu

  Bilgi ve uyarı için teşekkürler Yeliz hanım. Buradan Paytosellers’ı tanıtan, anlatan arkadaşlar da katkıda bulunabilir mi?

 2. Cem

  @Recep bey elbette sistem hala yürüyor ve ayrıca yeni bir uygulama daha başlattılar ve buda çok iyi oldu.Yapmış olduğunuz satışların Paytosellers ‘a düşen dolarınızı artık direk istediğiniz bir Türk Bankası TL IBAN hesabınıza $2 komisyon bedelle transfer yapabiliyorsunuz.Kulağa çok hoş geliyor değilmi?

 3. Recep

  @Cem bey bu dediğiniz yöntem hala geçerli mi ? ve dediğinize göre bir ürün sattığımızda toplam olarak %22 sini bu kullandığımız sitelere komisyon Vb. şeyler olarak veriyoruz. Sevin Hanım sizin bu paytosellers.com ve kargo ücretleri nasıl kargolanır o konular hakkında yazınız var mı bulamadım sitede. İyi günler.

 4. Sevin Aydınoğlu

  Merhaba Kaan buna cevap vermek zor, ne satacağına bağlı, talep görüp görmeyeceğine bağlı. Ben yine de çalışmanı öneririm araştırmayı ve kendini geliştirmeyi seviyorsan bu işin inceliklerini öğrenir, çözersin. Bu gibi işleri yürütecek elemana da o kadar çok ihtiyacı var ki firmaların öğrendiğin herşey yanına kâr olur, esnek zamanlı çalışma imkânları doğar, çok iyi bir tecrübe edinirsin eğer sabırlı olursan da kazanma şansın yükselir.

 5. Kaan

  Merhabalar üniversite öğrencisiyim bi kaç zamandır ebay üzerinden satış hakkında araştırma yapıyorum harçlık çıkarabilmek için yakında bi kaç ürün listelicem tavsiye eder misiniz harçlık çıkarmama yardımcı olur mu fikrinizi almak istedim. teşekkürler.

  Paypal yasak olduğu içinde Cem beyin önerdiği siteyi kullanmayı düşünüyorum sergileyeceğim ürünleri belirledim birkaç tane.

 6. Cem

  Mustafa bey bu bahsetmiş olduğunuz http://www.paytosellers.com sitesi legal ve kullanılabilir paypal ile anlaşmalı bir sitedir.Özellikle Paypal yasaklı ülkeler için oluşturulmuştur.Operasyon Ukrayna’da yönetim Amerikada’dır.Siteden Mustafa isimli arkadaş ile direk yazışabilirsiniz ve kendisi tam destek vermektedir.Yanlız bu ticari ödeme sisteminin şöyle bir handikapı vardır,site parayı http://www.payoneer.com adlı paypal kadar sağlam ve sizinde buraya kendi hesabınızı oluşturmuş olacağınız banka hesabına atar ve sizde buradan Türkiye’deki kendi banka hesabınıza parayı transfer edersiniz.Ama tabi bu hizmetin genel toplam size maliyet yüzdesi %22 dir = %10 Ebay+ %3.60 Paypal+%5 Paytosellers+ (%1+$3) Payoneer.com kesintisi + Düşük dolar kuru çevrimi.Adamlar ebay e çakmanız için kendi Paypal mail adreslerini size kullandırarak bu desteği veriyorlar sitelerinde Türkçe ile açıklamalar var sorun yaşamazsınız.Benden şimdilik bu kadar değerli site yöneticisi Sevin hanım ve üyeleri.Eğer bu konuda sorularınız olursa her zaman desteğe hazırım.Saygılar

 7. Sevin Aydınoğlu

  Haklısınız Paypal’ı daha güvenilir buluyorlar. Türkiye’de kurulmuş bir ödeme sistemi Goshopier da Paypal benzeri bir sistem ile çalışmaya başladı belki deneyebilirsiniz.

 8. Merhabalar,

  biz de sitemize tanımlı paypal hesabından ödeme alarak yurtdışına satış yapabiliyor idik. Paypal in çıkması ile yurtdışı satışlarımız azaldı. yurtdışına açık olan bir pos umuz var ama buna ancak yurtdışından Türkler güveniyor ve alışveriş yapıyor.

 9. Sevin Aydınoğlu

  Payoneer için özel bir seçenek yok, “other” seçeneğini işaretleyip satın alma sonrası tahsilatın gerçekleşmesini alıcınızla çözeceksiniz. O nedenle alıcı bilmediği bir ödeme yöntemi olan ürünü almak istemeyeceğinden ürün açıklamalarına kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerini belirtirseniz isabetli olur.

 10. Çağdaş

  Merhaba,

  Etsy hesabımda Payoneer ödeme seçeneğini ekleyebileceğim bir yer göremedim? Bununla ilgili müşteri hizmetleriyle mi görüşmem gerekiyor?

 11. Tekrar Merhaba , İvedi yanıtınız için teşekkür ederim. Doğrusu ürkütücü bir yanıt 🙂 Yine de Paypal’ında bu tür bir çözüm getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada hep beraber bir kayıp söz konusu. Ayrıca yasa dışı çözümlere yol açacak gibi gözüküyor. Gelişen dünyanın kurallarına uygun çözümleri hızlı bir şekilde getirmek gerekir. Saygılarımla…

 12. Sevin Aydınoğlu

  Merhaba,

  Haklı bir soru aslında Skrill de istenen izni almadığı halde ve hatta Türkiye’den çekildiğini bildirdiği halde (yurt içi işlemlerden tamamen çekildi) yurt dışı kullanıma para tahsilatına izin veriyor ancak kullanım şartlarına bir madde ekleyerek kendini de garantiye almış. “Skrill Hesabı yalnızca ikamet ettiğiniz ülkede yasalsa açabilirsiniz. Bir Skrill Hesabı açarak Skrill Hesabınız için geçerli olan hiçbir kanunu veya yönetmeliği ihlal etmediğinizi vurguluyor ve garanti ediyor sayılırsınız. Bu bölümde bahsi geçen ihlalinizle ilgili ortaya çıkabilecek her türlü zararımızı siz karşılarsınız.”
  Paypal bu şekilde çalışmayı tercih etmediği için tamamen çekildi hatta Türkiye IP’lerinden girerek dahi kullanıma izin vermiyor. Tekrar izin almak için başvuracaklarını belirtmişler.

 13. Sevin Aydınoğlu

  Yorumunuz için teşekkürler, oldukça teknik bir konu olduğu için taraf olmaktan ziyade objektif değerlendirmeye çalıştım. Türkiye’nin AB uyum sürecinde zaten yapması gereken hatta yapmakta geç kaldığı bir düzenleme olduğu belirtiliyor ve bu düzenlemelere uyulması için bir süre veriliyor, Paypal AB ülkelerinde uyduğu bu kurala Türkiye’de uymak istemiyor. Geriye dönersek Paypal 2009’a kadar Türkiye’deki bankalara tahsilat olanağı vermiyordu, kriz sonrası alınan önlemlerle Türkiye’nin bankacılık sistemine güvenin yeniden tesisi söz konusu olmaya başladığında Paypal 2009’da Türkiye’yi yasaklı listesinden çıkarmıştı. “Paypal’a rakip organizasyonlar gelişsin diye Paypal’a izin verilmiyor” gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum ve zaten Türkiye’de öyle bir Global ödeme sistemi de yok. Bu konunun çözüleceği konusunda iyimserim.

 14. drum mer

  BDDK’nın savunulmasını anlayamıyorum. PayPal üzerinden yapılan ödemeler zaten Türkiye’deki banka hesapları üzerinden gerçekleştirilmiyor muydu? BDDK’nın para işlemlerini izleyebilmesi için illa PayPal’in elindeki kullanıcı kayıtlarına ulaşması neden gereksin ki? Türk bankacılık sistemi, PayPal firması ile gerçekleştirdiğimiz para hareketini izleyemeyecek durumda mı? Öyleyse yazık… Ama, eğer saçma ve mantıksız bir kafadan çıkmadıysa, art niyet taşıdığını düşünüyorum bu engellemenin. “Türk tüketicilerin kişisel verilerini korumak” gerekçesi de, saçma.. Şimdiye kadar hangi önlem alınmış ki bu amaçla Türk yetkililer tarafından? Niye sadece PayPal’deki “kişisel veriler”? Android kullanıyorsanız, Hotmail’de hesabınız varsa, Windows kullanıcısı iseniz, zaten tüm kişisel verileriniz yabancı ellerde.. Öte yandan, PayPal’e rakip organizasyonların Türkiye’de gelişmesini istemek, güzel; ama bu yaşanan durum, Türkiye’de mesela whatsup benzerlerini teşvik etmek için whatsup’u yasaklamak gibi bir şey. Kokusu çıkacak zamanla, ama iyi niyetle yapıldığını düşünmüyorum bu yasaklamanın. İyimser bakanlara ise, ben doğrusu hiç iyi gözle bakamıyorum..

 15. Sevin Aydınoğlu

  Merhabalar Leyla hanım,

  Haklısınız uyarınız için teşekkürler o kısım biraz eksik kalmış aslında, yazıya da bu yorumun içeriğini ekledim.

  Etsy’de ödeme yöntemini değiştirme kısmına girdiğinizde aşağıdaki gibi iki seçenek gelecek;
  1.Payment by Mail
  Buyer mails you check or money order after purchase.
  2.Other
  Work with buyer to arrange payment after purchase.

  1.’sini seçtiğiniz zaman bir pencere açılacak, ülkenizi isminizi ve tam adres bilginizi bir defaya mahsus gireceksiniz böylece müşterileriniz satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde ödemesini money order veya çek ile yapmak üzere sizin adres bilgilerinize yönlendirecek. Bu çekler bankalardan bozdurulabiliyor.
  2. SEÇENEK ise müşteriniz satın almayı tamamladıktan sonra belirlediğiniz (satış politika ve açıklamalarınızda ödeme yöntemlerinizi mutlaka yazmanızı da önererek) ödeme yöntemi ile ödemesini yapacak. Paypal harici bu diğer ödeme tipleri neler olabilir derseniz benim aklıma gelen moneygram, western Union (ABD’de çok kullanıldığını ve Türkiye’deki gibi pahalı olmadığını her ne kadar offline da desek İnternet üzerinden hızlıca transferin mümkün olduğunu belirtelim) ayrıca online ödemeler de kabul edebileceğinizi belirtmiş (skrill, stripe, payoneer, azimo ve benzeri bir çok ödeme yöntemi olabilir).

 16. Sevin Aydınoğlu

  Fatih Bey, Yasal olarak mümkün görünmüyor Türkiye’de yerleşik kişilere Paypal hesap açma olanağı vermiyor. Paypal üyeliği için onaylı ülkelerde veya ABD’de banka hesabınız olması da yetmiyor ABD ikamet adresiniz ve telefonunuz da olması gerekecek. Dolayısıyla bu durumda satıcılar -sorun çözülene kadar- yurt dışından Paypal hesapları edinmeye çalışacak. Yurt dışından Paypal hesabı satanlara da bir gelir kaynağı doğmuş oldu.

 17. Sevin Aydınoğlu

  Merhabalar, Katkınız yine çok yararlı oldu Bilal Bey. Vergilendirilemeyen kazançlar ve kişisel verilerin güvenliği için devletlerin önlemler alması doğaldır ve Paypal’ın sunucularını Avrupa’da yaptığı gibi Türkiye’de de tutmayı kabul etmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Ödeme aracılarının çeşitlendirilmemesi konusunda çok haklısınız Ebay ödeme aracılarını çeşitlendirmediği gibi daha önce var olan seçenekleri de iptal etti, Paypal daha sonra bağımsız bir şirket olduysa da Ebay’in kurduğu bir şirket ve pastayı bölüşmek istemiyorlar muhtemel ki, başarılı aracı satıcıların Alibaba, Amazon gibi kendi ödeme sistemlerini kurduklarını kendi ödeme sistemi olmayan pazar yerlerinin daha çok ödeme seçeneği sunduğunu görüyoruz.

 18. fatih

  ebay , amerikla da hesap sahibi olanlara (payoneer ile hesap açanlar için) payflow ile merhant hesabı açmalarını öneriyor ama bu mümkün mü bilemiyorum …

 19. Merhaba Sevin Hanım, paypal’in ardından e-ihracat konusu üzerine bilgilerindirici bir yazı olmuş.
  Sunucuların ödeme aracılığı yapılan ülkelere taşınması talebinde -kamuoyunda yükselen tepkilerin aksine- aslında ilk değiliz, OECD’nin matrah aşındırmayı önlemeye yönelik çalışmalarına bakılırsa da 6493 sayılı kanun benzerindeki yasal düzenlemeler kanaatimce başka ülkelerde de olacak. Çünkü şu an hükümetler, bir ülkede fiziki olarak varlık göstermeyen dijital girişimleri nasıl vergilendireceğinin çabasında. Trend bunu işaret ederken ebay gibi sanal pazar platformaları, ödeme aracılarını neden çeşitlendirmiyor merak ediyorum doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.