E-Ticaret Sitelerine Devlet Destekleri 2019 Uygulaması


E-Ticaret Sitelerine Devlet Destekleri 2019 Uygulaması

 

Bu mevzuatın 2021 yılında düzenlenmiş halini  “İhracatçılar İçin E-Ticaret Sitelerine Üyelik Devlet Destekleri 2021″  yazımdan inceleyin lütfen. 

E-Ticaret sitelerine devlet destekleri 2019 mevzuatı yeniden düzenlenmiştir ve uygulama için ilk adım bağlı bulunulan işbirliği kuruluşlarına başta İhracatçı Birlikleri olmak üzere danışmak ve listelere kayıt olma talebini bildirmektir.

E-ticaret sitelerine devlet desteklerinin 2019 uygulamasında bazı değişiklikler var;  E-Ticaret sitelerine toplu üyelik (250 şirket) desteği sürmekte  ancak  üyesi olunan işbirliği kuruluşlarına, bu kuruluşların  e-ticaret projesi kapsamında başvurulması gerekiyor.

Kolay destekte e-ticaret sitelerine üyelik şemalarla açıklanmıştır.

İkinci önemli değişiklik ön onaylı devlet desteği alınabilecek e-ticaret siteleri listesinde olmuştur. Aşağıdaki liste yeni listedir ve Alibaba’nın listeden çıkarıldığı ve dikey e-ticaret sitelerine yani sektörlere özel e-ticaret sitelerine daha çok önem verildiği anlaşılmaktadır.

Alibaba’nın devlet onaylı listeden kaldırılması üzerine, Alibaba’nın Türkiye temsilcisi  Tradefive KOBİ’lere Sıfır faizli üyelik kredisi önermeye başlarken üyelik fiyatlarının da aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere sadeleştirildiğini görüyoruz. Doların aşırı değer kazanması nedeniyle KOBİ’lerimiz için bu rakamlar düşündürücü olabilir.  Daha düşündürücü olan ise rakamlardan öte Alibaba SEO Stratejisi yazımda anlattığım gibi Alibaba’yı etkin ve verimli kullanmaktır.

 

Alibaba Haziran 2019 Üyelik Fiyatları
Alibaba Haziran 2019 Üyelik Fiyatları

Firmaların, bedelli üyelikler yapmadan önce Alibaba’yı ve diğer e-ticaret sitelerini etkin ve verimli kullanacak bir elemanı istihdam etmeleri önerilebilir. Öncelikle bu konuda çalışacak elemanın tamamen dış ticaret ve e-ticarete adanmış bir eleman olması gerekir.

E-Ticaret konusunda KOBİ’lerin yaptığı iki hata vardır;

  1. Dış ticaret ve e-ticaret için  istihdam edilen elemanı her işe koşturmak. Oysa e-ticaret çok fazla detay içeren, çok hızla değişen, sürekli takip gerektiren bir iştir. Elemanın bu konuda yetkinleşmesine izin vermeli, gerekli eğitimleri aldırarak yetkinleşmesi sağlanmalıdır.
  2. Çok hızlı sonuç beklemek. Rekabetin inanılmaz yoğunlaştığı teknik bir mecradan bahsediyoruz.  E-Ticarette başarı, İnternet’te etkin bir şekilde var olmak ile mümkündür. Ürünlerin, markanın, şirketin arama sonuçlarına yansıması; güven tesisi, müşteri yorumları, İnternette bırakılan sağlam, samimi ayak izleriyle mümkündür. Bunun da zamana ihtiyacı vardır.

 

Ek Not: 2019 sonundan itibaren e-ticaret üyelik destekleri pratikte verilmemeye başlanmıştır. Pandemi sonrası uygulamalarında bu desteklerin yeniden hayata geçirilebileceğini umuyorum. İzlemeye devam edelim.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.