Amazon FBA Tecrübesi 4 – Tedarikçi İle Sözleşme Hazırlamak


Amazon FBA Tecrübesi 4 – Tedarikçi İle Sözleşme Hazırlamak

 

Amazon FBA Tecrübesi 4 – Tedarikçi İle Sözleşme Hazırlamak konusuna geldiysek artık tedarikçimizi bulmuşuz demektir.  Bir önceki yazımızda Dilara Çin’den ve Alibaba’dan nasıl tedarikçi bulunur konusunu anlatmıştı. Tedarikçi ile sözleşme yapmak ise ürünün istediğimiz şekilde depoya gitmesi için en çok dikkat edilmesi gereken kısımdır.

Çin’li tedarikçi ile sözleşme nasıl hazırlanır?

Siparişler Alibaba üzerinden verilse bile ek olarak detaylı bir sözleşme hazırlamak, Uzak Doğu’dan doğrudan Amerika’ya gidecek  gönderilerimiz için garanti niteliğindedir. Tedarikçi ile sözleşme hazırlamak, ürünün teknik özellikleri, paketleme ve gönderim gereklilikleri ve diğer konulardaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırır ve kendimizi korumanızı sağlar.

Sözleşmeye ek olarak tedarikçi ile Gizlilik Anlaşması (Non-Disclosure Agreement) imzalayarak patenti alınmamış olan fikirlerin çalınmasının da önüne geçilebilir.

Tedarikçi ile aramızda sözleşme imzalayamadığımız takdirde yapılacak en akıllıca hamle garanti altına almak istenilen konuları Alibaba üzerindeki “order”a not olarak eklemek olacaktır.

Burada dikkatli olunması gereken noktalardan biri tedarikçinin bize gönderdiği Sipariş Formu (PO-Purchase Order) ile sözleşmeyi karıştırmamaktır. Bizi yasal olarak koruyacak olan sipariş formu değil karşılıklı olarak imzalanmış ve kaşelenmiş bir anlaşmadır.

Sözleşme hazırlarken dikkat edilecek 13 Madde

Satış sözleşmesi nasıl hazırlanmalı konusu çok fazla araştırma ve dikkat gerektiren bir konu ancak genel hatları ile satış sözleşmesinin aşağıdaki maddeleri kapsamasına dikkat edilmeli:

 1. Materyal, tasarım, renk, ölçü ve ürünün diğer tüm özelliklerini açık bir şekilde belirtmesi,
 2. Ürün görseli, logo tasarımı ve renk örnekleri hatta renklerin pantone numaraları eklenebilir,
 3. Ürün fiyatı ve anlaşma şekli,
 4. Teslim süresi,
 5. Ürünlerin geç teslim edilmesi durumundaki yaptırımlar,
 6. Ödeme şekli,
 7. Kalite kontrol maddeleri,
 8. Fikri haklar,
 9. Tedarikçinin sözleşmede geçen maddelere uymaması durumunda uygulanacak olan yaptırımlar ve telafi etme şartları,
 10. Şirket yetkililerin imza ve kaşesi,
 11. Uyulması gereken Amazon etiketleme, paketleme ve lojistik gereklilikleri
 12. Ürünün satış yapılacak ülkede gümrükten geçebilmesi ve satışa sunulabilmesı için gereken sertifikasyon ve etiketleme gereklilikleri,
 13. Yeni kalıp hazırlanması gereken ürünler için sözleşmenin feshi durumunda kalıbın hangi tarafta kalacağına dair maddeler.

Satış Sözleşmesini kendimiz hazırlamak istemediğimiz takdirde, “sales contract”, “ihracat sözleşmesi”, “ithalat sözleşmesi” şeklinde Google ederek, sözleşme örnekleri ya da hazır olarak indirilebilen taslaklara ulaşabiliriz.

Sözleşmede belirtilmesi gereken Amazon FBA Kuralları

Ürün gönderiminde en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ürünlerin Amazon FBA deposuna kabul edilebilmesi için uyulması gereken barkod, paketleme ve palet gereklilikleridir. Bu maddeler önceden araştırılmalı, tedarikçi bilgilendirilmeli ve sözleşmeye eklenmeli.

Eğer üretici ile DDP olarak anlaşılmamış ise Amazonun lojistik gereklilikleri konusunda çalışılan nakliyeci firmanın da bilgilendirilmesi gerekecektir.

Ürünler yola çıktıktan sonra da nakliyeciden ya da DDP anlaşılan tedarikçiden konteyner numarası alındığı takdirde Track-Trace (https://www.track-trace.com/) gibi birçok siteden detaylı gönderi ve konteyner takibi yapılabiliyor. Amazon deposuna ulaştıktan sonra da yönetici (admin) panelinden gönderi statüsüne bakarak ürünlerimizin ne durumda olduğunu takip edebiliyoruz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.