Amazon FBA Tecrübesi 3 – Çin’den Tedarikçi Bulma Aşaması


Amazon FBA Tecrübesi 3 – Çin’den Tedarikçi Bulma Aşaması

 

Gelelim Amazon FBA Tecrübesi 3 – Çin’den Tedarikçi Bulma Aşamasına.  Bir önceki yazımızda Amazon’da satılacak ürüne karar vermek konusunu anlatmıştık. Bu aşamada Amazon’da satacağımız ürüne karar verdiğimizi varsayıyor ve bu ürünü en iyi koşullarda hangi tedarikçiden nasıl sağlayacağımızı ve Amazon’a nasıl göndereceğimizi anlatmak istiyoruz.

Dilara ve Barış Amazon’a üçüncü parti ürünü gönderdikten sonra deneyimlerinden daha da emin olmaya başladılar. Seçtikleri tedarikçi iyi bir tedarikçi ve müşterileri alışverişlerinden son derece memnun ki olumlu geri bildirimler giderek artıyor. Olumsuz geri bildirimin ve kusurundan dolayı iade edilen ürünün olmaması da çok umut verici.

Dilara bize Çin’den tedarikçi bulma sürecindeki deneyimlerini ve izledikleri yolu anlatıyor;

Ürün tedarik aşamasındaki ilk adım Amazon üzerinden satmak istediğimiz ürünler için Alibaba, Global Sources, Made In China gibi B2B satış yapan platformlarda ürün ve tedarikçi araştırması yapmaktır.

Alibaba’dan tedarikçileri seçerken muhakkak dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 1. Fiyattan ziyade tedarikçinin kaç yıllık satıcı olduğu,
 2. Müşteri yorumları,
 3. Trade Assurance’ı destekleyip desteklemediği,
 4. Mesajlara geri dönüşlerinin 24 saat içindeki oranı,
 5. Son 6 ayda ne kadarlık satış yaptığı,
 6. Tedarikçinin kendi internet sitesi,
 7. Tedarikçiler ile iletişime geçildiğinde bizimle sağlıklı bir iletişim kurabiliyor olması,
 8. İngilizce seviyesinin iyi olması,
 9. İstediğimiz bilgilerin tam karşılığını alabiliyor oluşumuz.

Tedarikçilerle iletişime geçerken, profesyonel bir izlenim için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 1. Gönderdiğimiz e-postaların hem iyi bir İngilizce ile yazılmış olması hem de  anlaşılır olması için basit kelimeler ve  kısa cümleler kullanılması,
 2. Her paragrafın ayrı bir konu içermesi,
 3. Bir alan adı (domain) alınmış olması,
 4. E-Postalara imza eklenmesidir.

Fiyat teklifini değerlendirirken nelere dikkat edelim?

Tedarikçilerin listelemelerindeki fiyatlara göre değerlendirme yapmak sağlıklı olmayacaktır. Çünkü tedarikçinin vereceği teklif (quotation) verdiğimiz sipariş adedine göre değişecektir.

Özellikle ilk siparişlerde ürünü denemek için yapılan gönderilerde sipariş adedi büyük ihtimalle minimum sipariş miktarının altında olacağından daha yüksek fiyat alacağımızı ve ürün başına maliyetimizin başlangıçta daha fazla olacağını bilmekte fayda var.

Siparişler büyüdükçe minimum sipariş miktarının üzerine çıkılacağından daha fazla indirim isteyebiliriz, bu noktada her siparişte mutlaka indirim istenmelidir. Hem sipariş miktarını sürekli arttırmak hem de artık düzenli bir müşteri haline gelmek karşılıklı kazanç olacağından onlar da bu fırsatı kaçırmak istemeyeceklerdir.

Numune isterken nelere dikkat edelim?

Hangi tedarikçi ile işbirliği yapılacağına karar vermeden önce atlanmaması gereken bir diğer aşama da seçilebilir nitelikteki tedarikçilerden numune istemektir.  Hatta yalnızca tedarikçi arayışı aşamasında değil üretim yapıldıktan sonra da materyal, tasarım, renk ve diğer ürün özelliklerini kontrol edebilmek için numune talebinde bulunulmalıdır.

Numunelerin Çin’den Türkiye’ye ayrı ayrı gönderilmesi istendiği takdirde çok maliyetli olacaktır. Bütçenin boşa harcanmaması için Çin’de birleştirilip tek bir paket olarak Türkiye’ye gönderilmesi tercih edilmelidir. Bu konuda Yiğit Tuna’nın da videolarında referans verdiği FBA Destek – Selçuk Tuğrul’dan destek alınabilir. Bize memnun edici bir hizmet sunmuşlardı.  

Ucuz teklifi seçecek kadar zengin misiniz?

Numuneler ulaştıktan sonra fiyat-performans değerlendirmesi yaparak tedarikçi seçilmelidir. “En ucuz teklifi seçmek daha fazla kâr bırakacak” düşüncesi kesinlikle akıldan çıkarılmalıdır.

Unutulmamalı ki Amazon’daki mağazaların başarısı iyi bir müşteri deneyimi sunmaktan geçiyor. Müşterilerin %81’i alışverişlerinde arkadaş ve ailelerinin tavsiyelerine güveniyorlar. Tüketicilerin %30’u da alışverişlerinde önceden iyi bir müşteri deneyimi yaşadıkları mağazaları tercih ediyorlar. Yani en ucuz fiyatlı ürün değil de makul fiyatta olup performans açısından da müşteriye kesinlikle iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatacak olan ürün seçilmelidir.

Fiyat teklifini değerlendirme aşamasında; tedarikçilerden hem deniz hem de havayolu için EXW ve DDP fiyatı almakta fayda var. EXW (Ex Works) olarak anlaştığımızda gönderinin hem lojistik hem de gümrük sorumluluğu bizde olacağından tavsiyemiz DDP (Delivered Duty Paid) olarak anlaşılmasıdır. Bu durumda üretim bittikten sonra ürünlerin Amazon deposuna girene kadar olan tüm süreç de tedarikçi sorumluluğunda olacaktır. Tedarikçinin anlaşmalı olduğu lojistik şirketinin verdiği fiyatı daha iyi değerlendirebilmek ve fiyat düşürtebilmek adına muhakkak diğer nakliyecilerden de fiyat alınmalı ve anında navlun teklifi sunan online navlun pazarı Freightos.com’daki fiyatlar da kontrol edilmelidir.

Fiyat aşamasında üretim ve lojistik kalemlerine ek olarak paketleme ve logo ücretleri de alınmalı. Paketleme servisi Amazon tarafından da verilebilen bir hizmet. Fiyat karşılaştırması yapılarak bu aşamada karar verilebilir. Hatta private label olduğumuz durumda tedarikçi ile aramızda Non-Disclosure Agreement yani patenti henüz alınmamış bir fikrin çalınmasını önlemek amacıyla yapılan gizlilik anlaşması yapabiliriz. Böylece tasarımın ve numunelerinin diğer şirketler ile paylaşılmasını önleyebiliriz.

Amazon FBA gönderisi oluşturmak

DDP fiyat alabilmek için gönderinin hangi Amazon deposuna teslim edilmesi gerektiğini bilmek gerekiyor. Bunun için de öncelikle Amazon yönetici panelinden yeni bir FBA gönderisi oluşturmak gerekiyor. Böylece gönderinin teslim edileceği Amazon deposunun adresini öğrenebiliyoruz.

Amazon FBA gönderisi oluştururken dikkat edilmesi gereken çok önemli nokta da; diyelim ki henüz ürün miktarına tam olarak karar vermediniz ve alacağınız fiyata ve bütçenize göre karar vereceksiniz. Oluşturduğunuz gönderi planında ilk yazdığınız ürün miktarının yalnızca %5 ya da %6’sı kadar değişiklik yapabilirsiniz.

Tedarikçiye yapılan ödeme nasıl olmalıdır?

Tedarikçiye yapılan ödemeler Alibaba üzerinden olduğu sürece büyük ihtimalle sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca hem Alibaba üzerindeki sipariş notlarına Amazon gönderi gerekliliklerini eklemek hem de ayrı bir sözleşme hazırlamak çifte kontrol sağlayacaktır. Daha sonraki siparişlerimizde de karşılıklı güven ortamı sağlandığı takdirde Alibaba’yı aradan çıkararak kendi sözleşmelerimiz ile devam edilebilir ve karşı taraf da Alibaba komisyonunu ödemek zorunda kalmayacağından daha fazla indirim yapabilir.

İlk siparişte mutlaka denetleme yaptırılmalıdır

Alibaba’nın sunduğu denetleme şirketleri ya da iletişimin kolay olması açısından oradaki Türk’lerden bu hizmet alınabilir. Ancak ileriki aşamalarda karşılıklı güven sağlandığı ve çok sorunlu bir ürün olmadığı takdirde detaylı bir sözleşme hazırlayarak, Amazon gerekliliklerini ekleyerek ve bu maddelerin kanıtını hem video hem de fotoğraf olarak isteyerek denetleme şirketlerine ekstra bütçe ayırmaya gerek kalmayacaktır.

Gümrük ve satış için gerekli sertifikaları sağlamak

Eğer ki ürünü satışa sunacağımız ülkenin CE ve RoHS gibi gümrükte ve satışta uyulması gereken standartları ve paketleme kuralları var ise bunlar önceden araştırılmalı ve üretimden önce tedarikçiden gerekli belgeler istenmelidir.

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 12 =

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.