SEO ve SEM Neden Gereklidir?


SEO ve SEM nedir ?
SEO ve SEM nedir ?

 SEO ve SEM

Google ve diğer  arama motorları bize gösterdikleri verileri neden ince eleyip sık dokumaya başladılar? SEO neden bu kadar gerekli hale geldi?   Bu sorular; bir çikolata markasının ürününü neden daha lezzetli hale getirmeye çalıştığını sormaya benzer . Çünkü arama motorlarının da ürünleri bize gösterdikleri verilerdir. Bu veriler ne kadar kaliteli, lezzetli 🙂  olursa o kadar memnun müşteri ve reklam geliri demektir

İnternet’in tarihi çok yeni olmasına rağmen tıpkı Uzay gibi İnternet de çöplüğe dönmeye başlamıştır. Arama motorları ilk yıllarda bu kadar titiz değildi. Reklam geliri elde etmek, üst sıralarda çabucak görünmek adına arama motorlarının indeksleme programlarını aldatacak yöntemler keşfedildi. Çok sayıda kalitesiz, bozuk, sadece arama motorları için metinler üretildi. Orijinal ve kaliteli veriler de  bu çöpler arasında kayboldu. Bu kez başta Google, arama yapan kişilerin kaliteli içeriklere ulaşabilmesini sağlamak adına, bozuk ve hileli  içerik üretenleri elemeye ve yasaklamaya dönük SEO kriterleri oluşturmaya başladı. Google’ın Panda ve Penguen yazılımları bu şekilde hayat buldular.

Şu anda oluşturacağım bu yazı da kısa bir süre sonra İnternet deryasının içine karışacaktır. Diğer yazılardan farklı bir şey söylemiyorsa, bir ışık yakmıyorsa yok olup gidecektir. Ne tür hilelerle ziyaretçileri kendinize çekerseniz çekin, sizin onlara vereceğiniz şey kıymetli değilse sitenizi hemen terkedeceklerdir. Bu da en önemli kriterlerden birini hemen çıkma oranlarınızı (Bounce Rate) etkileyecektir.

Google kendi hazırladığı bir SEO klavuzunda şöyle demiştir;

“  Arama motoru optimizasyonu, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak için atılabilecek en iyi adımdır, ama yine de site içeriğinin asıl kullanıcıları arama motorları değil sitenizin ziyaretçileridir.”

Marka, şirket, hizmet liderliğini İnternet’te kalıcı kılmanın yolu SEO ve SEM’den geçmektedir.   SEO ve SEM çalışması yapılmıyorsa tasarımlar, içerikler için harcanan emek, zaman ve para uçup gitmektedir.

SEO Nedir ?

Search engine optimization – arama motoru optimizasyonu –  bir web sitesinin arama motorlarında, para ödemeden doğal (organik) olarak üst sıralarda görünmesi için yapılması, dikkat edilmesi gereken düzenlemelerdir, sadece organik aramaları etkiler.

Bu düzenlemeler ise arama motorlarının verileri indeksleme, bulup getirme yöntemlerini, politikalarını  izlemek ve ona göre içeriklerimizi oluşturmak anlamını taşımaktadır.

 SEM Nedir ?

Search Engine Marketing – Arama  sonuçlarında reklam vererek üst sıralarda görünmeyi sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Tıklama başı ödeme (CpC-TBÖ) ve bin gösterim başı ödeme (BGBM-CPM) maliyetleri karşılığı  Google (adwords), Facebook, yahoo, yandex vb. gibi mecralarda yayınlanan web sitesi reklamlarının yönetimi, pazarlamasıdır.

33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi IAB Türkiye’nin, açıklamasına göre dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla göre %30 artışla 943 milyon TL oldu.

Türkiye’de en çok tercih edilen 20 İnternet reklam yayıncısının gerçek ve eşsiz (unique) kullanıcılara göre, sayfa ziyaret adetleri ve sürelerini de içeren detaylı analizleri  yıllık olarak bu sitede yayınlanmaktadır.

SEM çalışmalarının başlıca kullanım nedeni;

Geçici süreli pazarlama çalışmaları ve kampanyalar ile dönemsel ziyaretçi sayısı ve buna bağlı satışları arttırmaktır.

SEO artık bir uzmanlık konusu olmaya başlamıştır; gençlerin daha öğrencilik hayatlarından hatta lise dönemlerinden başlayarak SEO ve SEM ile sosyal medya uzmanlığı konularında kendilerini geliştirmeleri onlara kısa sürede esnek zamanlı işlerde para kazanma şansı yaratacak  ve sonrasındaki iş hayatlarına  da çok fazla değer katacaktır. Çok sayıda firmanın bu konuda eleman istihdam talebi olmaktadır.

Bundan sonraki yazımda Google SEO kriterleri ve 6 adımda SEO dostu içerik oluşturmaktan bahsedeceğim.

2014 yılının sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.


2 Comments

  1. etradeteacher

    Bilgi kirliliği konusunda haklısınız, bilgi eskidikçe gerçekliğini de yitirebiliyor. O nedenle aramalarınızı son bir yıl veya belli tarih aralıklarında yapmanızı öneririm. Bu konuda tecrübeli olduğunu fark ettiğiniz blog veya sitelerin güncel paylaşımları daha doyurucu olacaktır. Sizin konunuzda başarılı olduğunu gördüğünüz firmaların izlediği yollardan esinlenebilirsiniz. Google adwords, facebook reklamlar, Facebook, blog, twitter, youtube ve diğer sosyal medya olanaklarını nasıl kullandıklarına dikkat edebilirsiniz. Kullandığınız e-ticaret paketinin SEO yönetim özelliklerini iyi yönetmeyi öğrenmek çok önemli. Pek çok firma bu özellikleri verimli kullanamadığı için de sorun yaşayabilmektedir. Şirketin hacmine göre bir veya bir kaç eleman istihdam ederek, şirketin içinden ürünlere, müşterilerine hakim bir kadroyla SEO-SEM ve sosyal medyayı yönetmek çok da başarılı sonuçlar doğurabilmektedir..

  2. fatma altintasoglu

    Izmir de once armina sirketiyle seo hizmeti icin calistim..pahali oldugundan interaktife gectim..kim ne dese inaniyoruz..bilgi kirliligi cok bu konuda da..dogru nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.