Amazon FBA Tecrübesi 7 – Amazon Deposuna Ürün Gönderimi Nasıl Yapılır?


 

Amazon FBA Tecrübesi 7 - Amazon Deposuna Ürün Gönderimi Nasıl Yapılır?
Amazon FBA Tecrübesi 7 – Amazon Deposuna Ürün Gönderimi Nasıl Yapılır?

Amazon FBA tecrübesi 7 – Amazon deposuna ürün gönderimi nasıl yapılır?  Dilara Sesgir’in kaleminden devam ediyoruz.

Amazon deposuna ürün gönderimi konusunu, “Ürün (envanter) gönderim planı ve  rezervasyonu oluşturma”, “ürünlerin Amazon FBA kurallarına uygun hazırlanması” ve “Amazon FBA lojistik operasyonun planlanması ve gönderi takibi” olarak üç başlık altında toplayabiliriz.

1. Amazon’a Ürün Gönderim Planı ve Rezervasyonu Oluşturma

Amazon Fulfillment merkezlerine ürün (envanter) gönderimi yapmadan önce gönderim yapacağımız ürünü mağazamıza eklemiş ve yükleme (shipment) planını oluşturmuş olmamız gerekir. Bu sayede Amazon bizim hangi depo ya da depolarına ürün göndereceğimizden haberdar olur. Ürün (envanter) gönderim rezervasyonu oluşturmadığımız takdirde ürünlerimiz Amazon Fulfillment merkezlerine kabul edilmeyecektir.

Ürünlerimizin gönderim şeklini,  listeleme oluşturma aşamasında FBA olarak seçebileceğimiz gibi FBM olarak oluşturup daha sonradan da FBA’e çevirebiliriz.

Envanter gönderim planını da listelemelerin seçenekler bölümünden Send/Replenish Inventory butonu ile hazırlamaya başlayabiliriz.

Gönderim planını hazırladığımız bölüm 6 sekmeden oluşuyor:

1. Set Quantity:

Göndereceğimiz envanterde hangi ürün ya da hangi varyasyondan kaç adet bulunduğu bilgisini girdiğimiz sekmedir. Aynı zamanda hangi adresten gönderim yapacağımızın bilgisini de gireriz. Bu sayede Amazon ürünlerimizi bize en yakın ve uygun depoya ya da depolara göndermemizi isteyecektir. Eğer ki Amazon’dan Placement Service yani Amazon depoları arasında ürünlerimizin paylaştırılması hizmetini alıyorsak tek bir Fulfillment Center’a envanterin gönderimi istenecektir. Ancak bu hizmeti almak istemediğimiz ya da ürün kategorimiz bu hizmet için uygun olmadığı takdirde ürün gönderimlerimizi birden fazla depoya yapmamız istenecektir. Ürünlerin Amazon depoları arasında dağıtılmasının nedeni müşterilere en hızlı şekilde teslim edilmesini sağlamaktır. Örneğin New York’taki Fulfillment Center’da olan bir ürünü California’da olan müşteriye aynı gün içinde ulaştırmak mümkün olmayacaktır. Bu noktada benim de tavsiyem hem daha az maliyetli olması hem de operasyonel sorumluluğumuzu azaltması nedeniyle Amazon’dan Placement Service almaktır. Hizmet ile ilgili ücretlendirme bilgisine aşağıdaki linkten güncel bir şekilde ulaşabiliriz:

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/200735910

2. Prepare Products:

Ürünlerin kim tarafından hazırlanacağı bilgisini sunduğumuz sekmedir.

3.Label Products:

Gönderimimizde kaç adet kutu bulunacağının ve kutuların içinde hangi üründen ne kadar olacağını kaydettiğimiz sekmedir.

4. Review Shipment:

Gönderim planımızı gözden geçirdiğimiz aynı zamanda Ürünlerimizi teslim etmemiz gereken Fulfillment Center bilgisini aldığımız sekmedir.

5. Prepare Shipment:

Envanterimizdeki kutuların ve paletlerin etiketlerini alacağımız, gönderimizin Small Parcel Delivery mi yoksa Less Than Truckload mı olacağı bilgisini kaydettiğimiz sekmedir.

6. Summary:

Oluşturduğumuz gönderinin özetini göreceğimiz sekmedir.

2. Ürünlerin Amazon FBA Kurallarına Uygun Hazırlanması

Amazon, Fulfillment Center’lara teslim edilecek ürünlerin E-Commerce Ready (E-Ticarete Hazır) yani ürünlerin satışa sunulacağı ülkede tabi olduğu tüm gerekliliklere uygun olacak şekilde gönderilmesini istiyor. Ayrıca ürünlerin paketlenmesinden, kullanacağımız kutuların ve paletlerin ölçülerine hatta üzerinde bulunacak barkodlara kadar Amazon tarafından belirlenen uygunluk kriterleri bulunuyor.

Gönderim rezervasyonunda girilen bilgilerin doğru olması ve gönderim gerekliliklerine uymak  önemlidir. Aksi takdirde ürünlerin Fulfillment Center’a teslim alınması aşamasında sorun yaşanır ve bu durum süreci uzatabilir ya da envanterin kabul edilmemesine neden olabilir.

Bu noktada en güvenilir bilgiyi yine Amazon Seller Central panelimizden bulabiliyoruz.

3. Amazon FBA Lojistik Operasyonun Planlanması ve Gönderi Takibi

Lojistik operasyonun planlanmasına geldiğimizde ise gönderimizin hangi kategoriye ait olduğunu belirlememiz gerekiyor. “Small Parcel Delivery (SPD)” ve “Less Than Truckload (LTL)/Full Truckload (FTL)” olarak 2 gönderim metodu bulunuyor. SPD (Small Parcel Delivery) gönderilerimiz için DHL, UPS, FedEx  gibi kargo şirketleri ile iş birliği yaparken LTL/FTL gönderiler için lojistik şirketleri ile anlaşma yapmak gerekiyor. Fulfillment Center’a gönderim gereklilikleri de gönderim çeşidine göre değişiyor.

Small Parcel Delivery (küçük parça gönderimi) gönderimlerde global kargo şirketleri Amazon’a teslimat gerekliliklerine hakim olacaklarından sürecin yönetilmesi bizim açımızdan daha kolay olacaktır. Ancak gönderimimiz Less Than Truckload seçeneği ise çalışacağımız lojistik şirketi uyulması zorunlu olan Amazon gerekliliklerine hakim olmalıdır. Aksi takdirde Amazon’un palet hazırlama, etiketleme ve depoya teslimat rezervasyonu oluşturma sürecindeki gereklilikleri konusunda biz lojistik şirketini bilgilendirmeliyiz. Envanterimizin (ürünlerimizin) gönderildiği adres Amazon’un anlaşmalı olduğu kargo ya da lojistik şirketlerinin hizmet verdiği bölgelerden birinde ise Seller Central’da gönderimizi oluşturduğumuz sırada doğrudan bu şirketlerden daha uygun fiyatlarla hizmet alabiliriz.

LTL (Less than Truckload) ve FTL (Full Truckload) gönderilerde ürünler yola çıktıktan sonra lojistik şirketinden BOL numarasını almamız ve rezervasyon planımıza eklememiz yararımıza olacaktır.

Envanterimizin depoya teslimatı yapıldığında Amazon Seller Central’daki Shipping Queue sekmesinde bulunan Status kolonundan gönderimizin teslim alınma aşamalarını da izleyebiliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.