Yurt Dışından Posta veya Hızlı Kargo Yoluyla Kişisel Eşya Getirmek


Posta veya hızlı kargo ile yurt dışından alışveriş
Posta veya hızlı kargo ile yurt dışından alışveriş

Yurt Dışından Posta veya Hızlı Kargo Yoluyla Kişisel Eşya Getirmek

Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya ilişkin yeni 24/3/2014 tarihli 2014/7 sayılı Genelge yayımlanmıştır.  Yeni genelgede değişen en önemli  konular şunlardır; 

1. 30 Euro muafiyeti 22 Euro’ya çekilmişti 22 Euro Muafiyeti Kalkıyor

Geçmişteki o yüksek muafiyetler azala azala 22 Euro’ya inmişti ve Mayıs 2019 itibariyle 22 Euro’luk muafiyet de kaldırılarak 1500 Euro’ya kadar  (30 kgm brüt ağırlığı geçmeyen, ticari eşya kapsamında ve getirilmesi yasak olmayan) tüm gönderiler 2. maddede açıkladığım şartlarda yurt içine girebilecek. Karar henüz kanunlaşmadı ancak onbeş gün içinde yürürlüğe girecek gibi görünüyor.   Ancak 150 Euro ve altında kişisel kullanım için getirtilen gazete, kitap gibi basılı yayınlardan vergi alınmayacak.

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen kişisel kullanıma mahsus kitaplar için gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu, diğer eşya içinse toplam 22 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

2.  22- 1500 Euro arası muafiyet

Kargo bedeli olmadan değerlendirilecektir. ( Bkz. 24/3/2014 tarihli 2014/7 sayılı Genelgenin 5. maddesi.)  Ticari miktar ve mahiyet arz etmemek kaydıyla, ürünün nakliye hariç bedeline;

– AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,

–  Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 olarak gümrük vergisi uygulanacaktır.

3.  Hızlı kargo firmalarının uyguladığı Ordino ve ardiye masrafı

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün kendi sitesinde, hızlı kargo firmaları tarafından, “ordino”, “ardiye” “gümrükleme hizmeti” adı altında fatura edilen fahiş ücretlerin önüne geçildiği şu cümleyle belirtilmektedir;

“Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın dolaylı temsil kapsamında posta idaresi ve hızlı kargo firmalarınca beyanına ilişkin çerçeve net olarak belirlenmiş böylece vatandaşlarımızın bu yolla gelen eşyası için beyan yetkisi dışında değerlendirilerek ordino, terminal ücreti, ardiye, müşavirlik hizmeti bedeli gibi ilave ücretler tahsil edilmesinin önüne geçilmiştir.”

Ancak 23-1500 Euro bedelli ürünler için hızlı kargo firmasının bildirimi yaptığı günden itibaren üç gün için ardiye bedeli talep edilmeyecek olup, üç günü geçmesi durumunda ardiye bedeli talep edebileceklerdir.

4. Ticari Numune

Firmalar numune amaçlı eşyayı aynı muafiyetlerden yararlanarak, fatura ve paketlerin üzerine “ticari numune” olduğunu belirtmek suretiyle göndertebileceklerdir. Ayrıca Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafiyet hükümleri kapsamında getirilmesi Genelge  ile yasaklanan eşyanın firmalara numune olarak gelmesi durumunda teslimi mümkün değilken, eşyanın numune olduğuna kanaat getirilmesi ve mevzuattaki diğer şartların karşılanması halinde bu kapsamdaki eşyanın firmalarca muafen ithaline imkan verilmiştir.

5. Yurt Dışından Muafiyet Kapsamında Kargo ile Getirilmesi YASAK Ürünler

  1. Sadece 30-1500 Euro kapsamındaki eşyalar için, YURT DIŞINDAN GELEN BU KARGONUN TİCARİ NİTELİKTE VE SAYIDA OLMAMASI GEREKİR YANİ KİŞİSEL İHTİYACINIZ İÇİN GETİRTİLEN VEYA HEDİYE EDİLEN EŞYA OLMASI GEREKİR; Örnek; 10 çift çorap, 100 adet anahtarlık, aynı ayakkabının çeşitli numaraları gibi ama aynı kargoda örneğin bir çift ayakkabı, bir t-şirt, bir eşarp olabilir. Gelen eşyanın fazla adette olması, o eşyaların ticaret yapmak amaçlı getirildiğini düşündürtür ki haksız rekabete yol açar ve GÜMRÜK yetkilileri bu kargonun gümrük mevzuatına uygun olarak bir şirket aracılığıyla ve ithalat prosedürlerine uygun vergileri ödenmek yoluyla çekilmesi gereken ticari bir eşya olduğuna karar verecektir. Bu da size yüksek bir masraf çıkaracağı için eşyayı gümrüğe terk etmek veya iade etmek zorunda kalabilirsiniz.
  2. CEP TELEFONUNUN   GETİRİLMESİ YASAKTIR,
  3. KOZMETİK ÜRÜNLERİN  GETİRİLMESİ YASAKTIR,
  4. TAKVİYE EDİCİ GIDALAR/SPORCU GIDALARININ  GETİRİLMESİ YASAKTIR (Milli Sporcu Belgesi veya resmi hastahane raporu hariç),
  5. Brüt 30 KG GEÇEN ÜRÜNLERİN  GETİRİLMESİ YASAKTIR,

www.ebay.com, www.amazon.com gibi satış siteleri bizim www.gittigidiyor.com, www.sahibinden.com gibi sitelerin yurt dışındaki benzerleridir. Bu sitelerde pek çok satıcı ve dükkan sahibi ürünlerini satarlar. Dolayısıyla ilk dikkat edeceğiniz şey SATICI SATTIĞI ÜRÜNLERİ TÜRKİYE’YE GÖNDEREBİLİYOR MU? Yani “shipping policies” kısmına bakmalısınız.

Eğer almayı çok istediğiniz bir ürünü satıcı Türkiye’ye  kargolamak istemiyorsa ve ürün ABD’den gönderilecekse farklı yöntemler uygulanabilir; örneğin; www.amerikadaniste.com, http://www.borderlinx.com gibi sitelerden üyelik yapıp depo ve kargo hizmeti alabilirsiniz. Bu siteler o ülkede size ait bir adres verirler, siz de ürünü o adrese gönderirsiniz, daha sonra da dilerseniz değişik yerlerden gelmiş ürünlerinizi birleştirerek veya ayrı ayrı istediğiniz  Türkiye adresine göndertebilirsiniz.

Gümrükler Genel Müdürlüğünün “Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri” bölümünde, sık sorulan sorular kısmı çok detaylı ve yalın olarak hazırlanmıştır ve değişen koşulları da buradan güncel olarak izlemeniz mümkündür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.