Kategoriler
AMAZON'DA SATIŞ VE FBA TECRÜBELERİ

Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılır?


Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

 

Amazon’da dropshipping nasıl yapılır?  konusu çok soruluyor ve bu siteyi kurduğum günden bugüne “dropship nedir”, “dropship nasıl yapılır” ve şimdilerde de “dropshipping tedarikçi bulma” ve “dropshipping siteleri” sorguları hep ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.

Dropship konusuna merak hiç bitmiyor, çünkü yapılması kolay, dertsiz, sermayesiz, stoksuz bir satış türü olarak düşünülüyor.  Dropship konusunda, kolay görünen her şey gibi, perde arkasında konuşulmayan birçok gerçek var. Biz Amazon özelinde bu gerçeklerden bahsedeceğiz. Dropshipping genelinde bu gerçeklerden bahseden  rastladığım en iyi bloglardan ve yazılardan birini de ayrıca önerebilirim; The Truth About Dropshipping: The Good, The Bad, and The Ugly 

Amazon FBA tecrübesi yazılarına ara verip, “Amazon’da dropshipping nasıl yapılır?”  konusunu detaylı ele alırsak  Amazon’da satış yapmayı düşünenlere zaman kazandıracağımızı düşündük. Diğer platformlarda da dropshipping yaparken benzeri sorunlarla karşılaşılması kaçınılmazdır, tek farkları Amazon’dan biraz daha esnek olmalarıdır. Amazon’un dropshipping kuralları, unutmamalı ki, alıcıların karşılarında gerçek ve güvenilir satıcılar görmelerinin koşullarıdır.  Dilara Sesgir’in kaleminden dropshipping’in Amazon’da hangi koşullarda yapılabildiğine bakalım.

Amazon’da Dropshipping Nedir?

AliExpress gibi diğer satış platformlarındaki satıcıların ürünlerini henüz satın almadan kendi ürünümüz gibi Amazon mağazamızda listelemek ve satışını yapmak ya da Amazon ABD’de (Amazon.com) satılan ürünü Amazon Kanada’daki (Amazon.ca) mağazamızda satmak gibi farklı ülkelerdeki Amazon mağazaları arasında da yapılabiliyor.

Amazon’da Dropshipping Süreci Nasıl İşliyor?

Belli dropship listeleme yazılımları kullanarak diğer satıcıların ürünlerini mağazamıza ekliyoruz. Satış geldiğinde biz de ürünün gerçek satıcısından sipariş verip müşterimizin bilgilerini kullanarak doğrudan ürünü nihai tüketiciye ulaştırıyoruz ve aradaki kârı alıyoruz.

Amazon’da Dropshipping Sürdürülebilir Bir İş Modeli mi?

Öncelikle Amazon’un dropshipping politikasını gözden geçirerek, nasıl bir dropshipping iş modeline izin verdiğini anlamak gerekiyor. Diğer satış platformlarında yapılabildiği kadar basitçe bir dropshipping yapmak mümkün görünmüyor. Amazon, satıcıların ürünlerine ait tüm sorumluluğu üstlenmelerini bekliyor ve ürün üzerinde asla üçüncü parti bir firmanın etiketinin, isminin, ambalajının, faturasının bulunmasını kabul etmiyor.

Amazon Dropship Kuralları

Dropshipping Gerçekten Sermayesiz ve Stoksuz Bir İş Modeli mi?

Teorikte çok basit, stoksuz ve sermayesiz görünen bu model pratiğe döküldüğünde şu sorunlarla karşılaşılıyor;

 • Kâr marjı yüksek ürünlere yönelmek gerekiyor.
 • Bu yüksek kâr marjı da genellikle yüksek fiyatlı ürünlerde yakalanıyor.

Amazon mağazamızda dropshipping için örnek bir ürün satışı inceleyelim:

  • Ürünün birim fiyatı 50$ olsun. Tabi günlük hedefimiz de bu üründen 1 adet satmak değil, günlük 10 adet satışımız olduğunu düşünelim. Günde 500$ yalnızca bu ürünümüzü almak için harcamamız gereken bütçe.
  • Bir de önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Amazon’un satıcı ödemelerini 2 haftalık periyotlarla yaptığını düşünürsek başlangıç için 14×500$=7000$’lık bir sermayeyi yalnızca ürünlerin siparişini verebilmemiz için ayırmış olmamız gerekiyor.
  • Bu noktada yeni satıcı olduğumuzda, Amazon iade oranımızı bilmediğinden, biriken bakiyemizi aylarca kullanılamaz bakiye (unavailable balance) olarak tutacaktır.
  • Amazon mağazamız profesyonel satıcı üyeliğinde olacağı için bizden alınacak aylık üyelik bedeli olan 39.99$+KDV’yi  ve listelemeye trafik çekmek için yapılacak reklam maliyetlerini de eklememiz gerekir.

Amazon Dropshipping Satışta Stok, İade, Değişim:

 • Envanterin operasyonel sorumluluğu bizde olmaması bir artı gibi görünse de ürünlerini sattığımız esas mağazaların “out of stock” olmamalarını takip etmek önemli bir nokta.
 • Amazon’un İade ve Değişim Politikası kapsamında müşteriler herhangi bir tatminsizlik durumunda 30 gün içinde iade ya da değişim talebinde bulunabiliyorlar. İadelerde ürünün müşteriden alınıp esas mağazaya gönderilmesi de hem kargo hem de ürün masrafı olarak satıcıların zarar hanesine yazılıyor. Bu durumda ürünün müşteride kalmasını ve sadece para iadesi yapmayı istemek, ürün bedeli ve üzerine o ürün için harcanan satış, pazarlama maliyeti kadar zarar etmeyi göze almak demektir.

Amazon Dropshipping Satışta Prime Rozeti ve Buy Box’ı Kazanmak:

 • FBA yapılmadığı ve listelemenin satış geçmişi olmadığından Prime rozetini almak da mümkün olmayacaktır. Seller Fulfilled Prime olmak için de temel gerekliliklerden biri ürünün satış geçmişinin olması ve müşterilere iyi bir deneyim yaşatmış olmasıdır.
 • Yeni satıcıların, satış geçmişi olmayan ürünlerde Buy-Box alması da mümkün olmamaktadır. Buy-Box satıcıda olmadığı takdirde de Amazon’da PPC kampanyası başlatamayacağı anlamına gelir.
 • Bir de dropshipping yapanlara, pek çok eğitim videosunda satış şanslarını arttırabilmeleri için, çeşitli programlarla yüzlerce ürün yüklemeleri tavsiye edilir. Bu durumda Amazon politikalarına uygun dropship tedarikçileri bulmak ve iyi bir sermaye ayırmak gerekir.
 • Her bir ürün için onlarca hatta yüzlerce satıcı ile yarışmak gerektiği düşünürsek hem müşterilerimize en iyi listelemeleri sunmalı hem Amazon’un reklam araçlarını iyi kullanmalı hem de diğer dijital pazarlama platformları hakkında bilgi sahibi olmalıyız ki listelemelerimize trafik çekelim ve bu trafiği satışa dönüştürebilelim.
 • Tüm bu mesai ve  maliyet gerektiren süreç dropshipping’in günlük 15 dakika çalışma ve sıfır sermaye ile başlanabilecek basit bir iş modeli olmadığını bize göstermektedir.

Sonuç olarak, dropshipping’i sermayesiz ve risksiz bir iş modeli olarak görmek ve göstermek, büyük zaman ve para kaybı anlamına gelebilir. Dropshipping’in bu kadar mesai harcanan ve sermaye gerektiren bir iş modeli olduğu düşünüldüğünde, Amazon’un politikalarına aykırı olmayacak Arbitrage ya da Private Label iş modellerine yönelmenin satıcılar açısından daha verimli ve sürdürülebilir olacağına inanıyorum.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.