Kategoriler
AMAZON'DA SATIŞ VE FBA TECRÜBELERİ

Amazon FBA Tecrübesi 6 – Amazon’da Ürün Listeleme, Amazon’a Ürün Ekleme Nasıl Yapılır?


Amazon FBA Tecrübesi 6 – Amazon’da Ürün Listeleme, Amazon’a Ürün Ekleme

 

Amazon FBA tecrübelerine ilişkin yazımıza devam ediyoruz, Amazon’da ürün listeleme, Amazon’a ürün ekleme en çok dikkat edilmesi gereken ve en çok sorun yaşanan bölümdür. Bu konuda birçok tecrübe yaşayan arkadaşımız Dilara Sesgir Amazon FBA ürün listeleme konusunda yol gösterici niteliğinde bir yazı hazırladı.

Amazon’da Ürün Listeleme, Amazon’a Ürün Ekleme

Amazon platformunda yeni bir ürün listelemek istediğimizde 3 seçeneğimiz bulunuyor.

  1. Mevcutta satışı olan bir listelemeye satıcı olarak girip ürünümüzü ekleyebilir,
  2. Ürünümüzün Amazon’da satışı yok ise yeni bir listeleme oluşturabilir,
  3. Amazon’da yeni bir listeleme oluşturmak istiyorsak ve ürünlerimizin sayısı fazla ise tamamını Seller Central’dan indireceğimiz excel dosyası ile tek seferde toplu (bulk) olarak mağazamıza yükleyebiliriz.

Mağazamızın Seller Central panelinde  Inventory sekmesinin üzerine gelip Add a Product butonuna tıkladığımızda yeni bir ürün yükleme sayfasına yönlendiriliyoruz. Bu aşamada eğer ki mevcut bir listelemeye satıcı olarak girmek istiyor isek Search butonunun olduğu yere listelemenin ASIN, UPC, EAN ya da ISBN kodlarını girerek hedeflediğimiz listelemeye ulaşabiliyoruz. Ürün listelemesinin yanında satmak istediğimiz ürün ile ilgili kısıtlamaları “See Limitations” butonuna tıklayarak görebiliriz.

Mevcut Listelemeye Satıcı Olarak Girmek

 

Eğer ki Amazon’da olmayan yeni bir ürün ekleyecek isek, ki Private Label satıcıları bu kategoriye giriyor, search butonunun altındaki “I’m adding a product not sold on Amazon” butonuna tıklamak ve kategori seçimi yapmak gerekiyor. Kapalı kategorilerin yanında kilit işareti görüyoruz. Ancak bazı kategoriler kapalı olmasa da ürün bazında uyulması gereken kriterler olabiliyor. Aşağıdaki görselde handmade kategorisinde ürün yükleme seçeneğinin olmasının nedeni bizim mağazamızda handmade kategorisini açtırmış olmamızdır.

 

Amazon’da Olmayan Yeni Bir Ürün Eklemek

 

Ürünümüzün kategorisini doğru bir şekilde seçtikten sonra ürün ekleme aşamasında birçok sekmeden oluşan ürün listeleme paneline yönlendiriliyoruz. Ürünümüzün kategorisini seçmeden önce rakiplerin ürünleri hangi kategoriden satışa sunduklarını incelemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Amazon’da ürün listelemesini tamamlamak için yapılması gereken hazırlıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

1. Amazon UPC kodu satın alma:

Amazon’da Private Label (Özel Etiket) olarak satmaya karar verdiğimiz her ürünün her varyasyonu için bir Evrensel Ürün Kodu (UPC – Universal Product Code) almamız gerekmektedir.  Barkodlarımızı Amazon’un da onayladığı resmi yetkili olan GS1 (https://www.gs1.org/) üzerinden alabileceğimiz gibi Speedy Barcodes (https://speedybarcodes.com/) gibi daha uygun fiyata ve güvenilir internet sitelerinden de kodlarımızı satın alabiliyoruz. Bu noktada benim tavsiyem kod alacağımız siteyi önceden araştırmamız. Kullanıcıların Amazon ile sorun yaşadığı sitelerden uzak durmak faydalı olacaktır.

2. Amazon’da Fiyat Belirlemesi:

Öncelikli olarak FBA hesaplama (calculator) ile tüm gider kalemlerimizi çıkarıp kâr marjımızı net bir şekilde hesapladıktan sonra fiyat belirlemek gerekiyor. Ek olarak, rakiplerin sundukları fiyatların araştırmasını yapmak da fiyat belirlemede büyük önem taşıyor. Rakiplerin çok üzerinde fiyat sunmamız aleyhimize olacağı gibi çok düşük fiyat belirlememiz de müşterilerin gözünde güvenilirliğimizi azaltacaktır.

3. Amazon’a Fotoğrafların Hazırlanması:

Ranking faktörümüzü etkileyen en önemli konulardan biri de ziyaretçilere yüksek kaliteli ve Amazon’un gerekliliklerine uygun fotoğraflar sunmak. Düşük kalitede fotoğraflar listeleme ziyaretlerinin satışa dönüşmesine  engel  olur dolayısıyla dönüşüm oranımızı (conversion rate) düşürür. Düşük dönüşüm oranı (conversion rate) Amazon algoritmasının gözünde de listeleme kalitemizin düşmesine neden olacaktır.

Amazon’un genel fotoğraflama gerekliliklerine aşağıdaki linkten ulaşabiliyoruz. Ancak benim tavsiyem genel gerekliliklerin yanında ürünün ait olduğu kategorinin style guide’ını da detaylı bir şekilde çalışmaktır.

Amazon’un fotoğraflama kuralları ve gereklilikleri.

4. Amazon’da Search Terms Çalışması:

Amazon mağazamıza yeni ürün eklerken detaylı bir backend keywords çalışması yapmalı ve sonucunda hazırladığımız temel keywordleri listelemememizin başlık, bullet points, description ve search terms bölümlerinde kullanmalıyız. Ürünümüz ile ilgili arama terimlerini (anahtar sözcükleri) listelememize eklemek sattığımız ürünün alıcalara ulaşabilmesinde en temel faktördür. Zira listelememiz ilgili arama sonuçlarında çıkmazsa potansiyel müşteriye ulaşamayacağımız anlamına gelir.

Anahtar kelimelerimizi sadece başlık, bullet points, description ve search terms bölümünde değil aynı zamanda yükleyeceğimiz ürün fotoğraflarının başlıklarında da kullanmamız indekslenmemize yardımcı olacaktır.

Ürünlerimiz için keyword çalışması yaparken Viral Launch, Helium 10, Jungle Scout gibi Amazon araçlarından yardım almak faydalı olacaktır. Anahtar kelime çalışmasında dikkate alınması gereken en önemli nokta “long-tail keywords” kullanmak olacak. Böylelikle arama terimlerimiz için Amazon’un bize verdiği 250 bytes alanı en verimli şekilde kullanabiliriz.

Arama terimlerimizi en efektif şekilde nasıl kullanacağımızı anlatan Amazon metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Amazon’da arama terimlerini (search terms) verimli kullanmak.

5. Amazon’da Başlık, Bullet Points ve Description Bölümlerinin Hazırlanması:

Bu bölümde rakip listelemelerin ve yorumlarının incelenmesi ürünün hangi özelliklerinin muhakkak belirtilmesi gerektiğinde bize rehber olacaktır. Ürün ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmanın yanı sıra spesifik bilgiler vermek, net ve kısa bir dil kullanmak potansiyel müşterilerimizin satın alma kararlarına yardımcı olacaktır.

Burada dikkate almamız gereken kritik nokta ürün ile ilgili en doğru bilgileri vermiş olmak. Zira müşterilerimizin memnuniyeti mağaza sağlığımızı doğrudan etkileyecektir.

Açıklama (Description) kısmında marka kaydı olmayan satıcılar düz bir metin olarak açıklamalarını yayınlayabilirler. Ancak HTML kod kullanarak yazdığımız takdirde paragraflara bölebilir, bold, italik gibi farklı seçeneklerde metinlerimizi hazırlayabiliriz. HTML kod yazmayı bilmiyorsanız online html code editorlerinden birini kullanabilirsiniz. Burada Amazon’un HTML kod kullanmayı onaylamadığını da bilmekte fayda var.

Ürün listelemede ihtiyacımız olan Amazon’un resmi linklerini aşağıda sizinle paylaşmak isterim.

Ürün başlığını (title) oluştururken uyulması zorunlu Amazon kuralları.

Ürün detaylarını (product detail page rules) oluştururken uyulması zorunlu Amazon Kuralları.

Son olarak, bu yazının Amazon’da listeleme oluşturmak için izlenecek genel bir yol haritası olduğunu belirtmek isterim. Benim tavsiyem her konuda olduğu gibi listeleme konusunda da daha detaylı araştırma yapmak ve mesai harcamamızdır. Amazon da bu konuda satıcıların daha verimli ve hatasız listelemeler oluşturabilmesi için her kategoriye ait bir hayli detaylı “Category Style Guide”lar sunuyor. Seller Central’dan kendi kategorimiz için hazırlanan bu rehberler doğrultusunda listelemelerimizi hazırlamak dönüşüm oranımız ve mağaza sağlığımız açısından en doğrusu olacaktır.

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.